Nasza wielka rodzinna pielgrzymka do Fatimy

Ostatnio wspomniałam Wam, że marzenie o wyjeździe na pielgrzymkę do Fatimy jest realne do spełnienia i udało nam się je niskobudżetowo zrealizować. Dziś pokrótce chciałabym Was zabrać na nasz pielgrzymi szlak.

Najpierw tu przekonajcie się, jak ogarnęliśmy kwestie techniczne.

Dziś – szlak pielgrzymkowy. Prezentuję krótko wybrane święte miejsca, które odwiedziliśmy.

Sam wyjazd do Fatimy był dla nas niesamowitą łaską. Możliwość modlitwy u stóp Matki Boskiej Fatimskiej, przed Jej obliczem. Cieszę się z tego niezmiernie! To naprawdę wielki dla nas dar.

Gdyby nie objawienia Maryi w 1917 r, a wcześniej Anioła Pokoju w 1916 r. o małej Fatimie dziś zapewne świat dalej by nie słyszał. A tak, uznane przez Kościół wydarzenia i upraszająca łaski u Boga Maryja przyciągają rzesze pielgrzymów.

Paradoksalnie – Objawienia Fatimskie nie dotyczyły jakiegoś teologicznego „przewrotu kopernikańskiego”. Wręcz odwrotnie, ich wielkość polega na tym, że wzywały do pokory, pokuty, nawrócenia i modlitwy różańcowej. Aktualne w czasie I wojny światowej, aktualne i teraz.

Centralne miejsce w Fatimie to oczywiście Kaplica Objawień, Bazylika Matki Boskiej Różańcowej, Nowa Bazylika (pw. Trójcy Przenajświętszej), Schronisko pielgrzyma ze Skarbcem, Plac Modlitwy. 

IMG_8254 IMG_8234 IMG_8230
IMG_8174 IMG_8166

W Bazylice MB Różańcowej, czyli tym kościele z dużą, smukłą wieżą, który znacie z wszystkich zdjęć i filmów, znajdują się groby Pastuszków – błogosławionych Hiacynty i Franciszka, oraz sługi bożej Łucji. Skromne! W zasadzie kolejny raz potwierdza się, że wielcy ludzie mają skromne groby (tu- płyta z grobu św. Jana Pawła II).

Smutno mi to pisać, ale w bazylice ciszy nie zastaniecie. Masa ludzi zwiedzająca kościół, ciągle coś do siebie szumiąco-mówiąca. Ale jest na to recepta- zarówno ja, jak i mąż byliśmy w Bazylice praktycznie sami w okolicach godz. 6.30.

Najprawdpodobniej o tej porze w Kaplicy Objawień będzie trwała Msza. Z resztą tam ciągle się coś odbywa… Msza lub różaniec… można jednak znaleźć chwilę na indywidualną modlitwę. W gablocie na cokole stoi figura Matki Boskiej Fatimskiej. Podczas naszego pobytu (a przychodziliśmy min 2 razy dziennie) tylko raz podniesiono szkło w gablocie.
Matka Boska Fatimska kaplica objawień Fatima

Figura Matki Boskiej Fatimskiej stoi na cokole. Wyobraźcie sobie, że 100 lat temu w tym miejscu rosło drzewo… ale pielgrzymi je oskubali ze wszystkich stron i drzewa nie ma. Podobny dąb zachował się parę metrów dalej. Ma zupełnie inne liście niż nasze polskie dębyIMG_8183 IMG_8159

Bazylikę MB Różańcowej i Bazylikę Trójcy przenajświętszej oddziela ogromny Plac Modlitwy. Bez cienia i wyasfaltowany od lewej do prawej… współczuję tym, którzy uczestniczą tam w pełnym słońcu w wielkich nabożeństwach. Asfalt gorący, cienia nie uświadczysz…

IMG_8175

Co sądzę o nowej Bazylice (wzniesionej, gdy okazało się, że stara jest za mała i nie pomieści wszystkich wiernych podczas większych uroczystości)? No cóż, chyba jej nie doceniam. Jest duża i przestronna, przypomina mi bardziej aulę (coś na kształt Auli Pawła VI w Rzymie), zwłaszcza przez siedzenia typowo akademickie i co najważniejsze – brak tabernakulum. Jest oddzielna Kaplica Najświętszego Sakramentu – nie byłam, bo akurat trwała w niej Msza. Dyplomatycznie powiem, że to nie mój typ budownictwa sakralnego.nowa bazylika Fatima IMG_8802

W Schronisku Pielgrzyma można zamawiać Msze Święte i to w czasie, gdy byliśmy było jedyne takie miejsce (myślę, że w sezonie jest ich więcej).  Koszt wywieszony jest na karteczkach – 10 E za pojedynczą intencję, 350 E gregorianka.

Skarbiec. Oficjalnie nazywany „Muzeum Sanktuarium Fatimskiego”. Jedno z najmniej promowanych miejsc i jednocześnie absolutnie wyjątkowe.  Opisze je jeszcze innym razem. Ale jeśli jesteście w takim zwykłym dniu, to najprawdopodobniej tą Koronę z kulą z zamachu na Jana Pawła II zobaczycie właśnie tam, a Figura Matki Boskiej będzie miała jakąś „zwyklejszą” koronę.IMG_8270 IMG_8273

Fatima to także Droga Krzyżowa w pięknym oliwnym gaju. W piątek Wam ją pokażę dokładniej. Wokół są miejsca objawień- miejsce spotkania Łucji i Matki Boskiej oraz miejsce ukazania Anioła Pokoju (Loca do Anjo).IMG_9042 IMG_9011 IMG_9052 IMG_9056 Fatima objawienia anioła IMG_9093 IMG_9099

Od Drogi Krzyżowej jest zaledwie kilkaset metrów do wioseczki Aljustrel, gdzie mieszkali pastuszkowie, więc warto tam zajrzeć. Pasterstwo, uprawianie roli i tkactwo były głównymi  zajęciami mieszkańców miejscowości na początku XX wieku. Do dziś zachowane są domy Łucji, Hiacynty i Franciszka (wstęp jest bezpłatny, a pielgrzymi mogą wrzucić ofiarę do skarbony), wraz z przykładowym wyposażeniem i zachowanymi sprzętami. Chatynki są malutkie, niskie i mają takie niewielkie okna! Uliczki są tak wąskie, że kierowcy  autokarów mają prawdziwe wyzwanie… No ale kto tam myślał 100 lat temu, że wioskami będą jeździć autokary… Piotruś był zafascynowany domem Łucji, ponieważ były tam owieczki (więcej tu). Gorzej domek Hiacynty i Franciszka zapamięta Kasia, bo pod tym domkiem z zaskoczenia w policzek dziabnęła ją osa. Całe szczęście mało boleśnie – chwila i po bólu. IMG_9183 IMG_9169co warto zobaczyć w FatimieIMG_9194IMG_9195IMG_9201IMG_9204IMG_9205domy pastuszków w FatimieIMG_9224IMG_9225IMG_9252

Za domem Łucji jest ogród, gdzie przy studni też były objawienia Anioła. Zachęcam, by tam zajść.IMG_9165

Będąc w domkach pastuszków, można kilkaset metrów dalej zajść do ich kościoła parafialnego. Nie ukrywajmy, dotknął go ząb czasu (pożar?), jest trochę zniszczony. Zobaczycie tam jednak chrzcielnicę i akty chrztu pastuszków. Po drugiej stronie ulicy jest cmentarz, na którym pierwotnie byli pochowani Hiacynta i Franciszek, można tam nawiedzić groby ich rodzin.kościół parafialny pastuszków w Fatimie IMG_9292 IMG_9293 IMG_9296 IMG_9302 IMG_9307IMG_9312cmentarz w FatimieIMG_9322

Czego mi brakowało w Fatimie? Atmosfery Wielkiego Postu. W zasadzie oprócz śpiewu „Chwała Tobie…” i modlitwy „Panie Jezu przez Twoją śmierć na krzyżu…” Wielki Post nie był akcentowany. Tak, wiem, że w takich miejscach wyjątkowo Księża mogą odprawiać Msze wotywne, białe ornaty… Tego mi brakowało.

  • http://miodowakropelka.blogspot.com Marta

    Piękny czas, pięknie uwieczniony na zdjeciach:) jakbym troche tam byla dzieki Wam.

  • Mama Tosiaczka

    Dziękuję Ci, że mogłam dzięki Tobie zobaczyć tamto miejsce.Fatima fascynuje mnie od kilku ladnych lat. Czytalam sporo na ten temat. Nawet na bierzmowanie wybrałam imię Hiacynta :) Zapraszam do nas mamatosiaczka.blogspot.com może znajdziesz coś ciekawego w albumie literatura religijna, ja również od najmlodszych lat chce mowić dziecku o Panu Bogu dlatego nasza bibliogeczka powoli się uzupełnia w wartościowe pozycje. :) Pozdrawiam serdecznie :)

Close
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better