Najciekawsze propozycje wydawnicze na Adwent

Naszą grudniową tradycją stał się Kalendarz Adwentowy, ciekawych zadań nam nie brakuje (1 i 2). Ale kiedy dopada nas przeziębienie lub choroba (oby nie, ale się zdarzało), albo gdy mamy zawirowany dzień, wtedy sięgam po drobne (niekoniecznie słodkie) upominki.

Moje dzieci są w zbliżonym, ale jednak różnym wieku. Mają podobne zainteresowania (naśladownictwo!). Kierując się wyborem gadżetów do Kalendarza Adwentowego, patrzyłam na wiek oraz nasz rodziny temat adwentowy, którym niewątpliwie są Matka Boska i inni święci (i wiem, że Wy też w niektórych przypadkach ten motyw wybieracie). W Adwencie Matka Boska z Guadelupe i św. Mikołaj są oczywistością.

Najlepsza książka dla maluchów

Nowość wydawnicza Edycji św. Pawła. Książka z magnesami. Idealnie nadaje się  dla najmłodszych dzieci – w prosty sposób streszcza historię zwiastowania, drogi Józefa z Maryją na spis ludności, narodzin Jezusa. Ilustracje są kolorowe i jednak PUSTE. Cała zabawa polega na tym, by podobierać odpowiednie magnesiki do opisywanej historii, a grube kartki książki są tylko tłem. A potem – można odgrywać scenki postaciami (Jezusa, Maryi, Józefa, pasterzy, Anioła, Trzech Mędrców) czy zwierzaczkami. Idealna książeczka dla maluchów.

Polecam ją też tym, co planują wyjazdy na Święta. Super książeczka do samochodu, zajmie malucha na długo. Magnesy można wtedy zamknąć w pudełeczku śniadaniowym (niech dziecko samo ćwiczy koordynację ręka- oko i samo nakłada) lub trzymać w książeczce. Wzbudza też zazdrość u starszej siostry :) zabawa z magnesamiBoże Narodzenieedycja św. Pawła zabawa z magnesamiedycja św. Pawła zabawa z magnesamiedycja św. Pawła zabawa z magnesami

Jeśli szukacie jednak czegoś tańszego, stawiam na malowanki. Te kupowane w wydawnictwach katolickich gwarantują Bożą treść, co jest istotne. Do tego proste kontury i nalepki (obowiązkowe wymaganie w przypadku moich dzieci!). A mnie cieszy ewangeliczna treść. Wiem, że gdy będą rysować, usiądę obok i przeczytam im tekst pod obrazkiem. Dziecko staje się więc małym ilustratorem historii biblijnej. Takie niespodzianki z reguły umieszczam w którąś niedzielę Adwentu.malowanki Boże Narodzenie Najciekawsze propozycje wydawnicze na AdwentNajciekawsze propozycje wydawnicze na Adwent

Co wybrałam dla Kasi?

Książeczka o św. Mikołaju. Tym prawdziwym. W zeszłym roku polecałam Wam te – dalej polecam.

Kasia jest już jednak duża i postanowiłam, że w tym roku pojawi się książka, którą Wy mi rekomendowaliście. Oto ona. Wybór jest  dobry, wiedziałam, że nam się  spodoba, bo z tej serii czytaliśmy w tym roku książeczkę o miłosierdziu (klik). Prosta treść pokazująca, kto jest prawdziwym św. Mikołajem, jak wyglądało życie św. Mikołaja biskupa i o wyciszeniu. Trochę życiorysu, trochę faktów, o których nawet ja nie miałam pojęcia. Polecam!św Mikołaj z Miry recenzjaśw Mikołaj z Miry recenzjaśw Mikołaj z Miry recenzjaśw Mikołaj z Miry recenzjaśw Mikołaj z Miry recenzjaśw Mikołaj z Miry recenzja

Książeczka o św. Mikołaju jest naszym wstępem do zabaw kreatywnych dotyczących św. Mikołaja. Kiedyś robiliśmy jego portret. Dziś powoli myślę, co by tu za zadanie do Kalendarza Adwentowego  z jego motywem wymyśleć.

Co wybrałam dla obojga?

Bajki! Maluchy lubią oglądać bajki, a ja lubię, gdy oglądają coś wartościowego. Tym razem podsunęłam im bajki o objawieniach maryjnych. Postanowiłam skupić się na Matce Boskiej z Guadelupe, której wspomnienie przypada na 12 grudnia oraz św. Juana Diego (wspomnienie 9 grudnia). Guadelupe to i dla mnie, i dla dzieci egzotyczne miejsce, z racji na ogromne koszty podróży, ale znamy takich, którzy tam byliJ W szkole mi o objawieniach nie mówili (teraz tak), Kasia i Piotruś też wcześniej o Guadelupe nie słyszeli, więc przy okazji Adwentu usłyszą.

Latorośle Objawienia Maryjne już oglądały (z 11 letnią kuzynką) i są nią zachwycone! Powiem Wam szczerze, z trzech zamieszczonych na płycie filmów (Fatima,Lourdes, Guadelupe), ten o Guadelupe podobał się Kasi najbardziej. Więc w Kalendarzu Adwentowym aż dwukrotnie znalazło się oglądanie tej produkcji. objawienia maryjne wydawnictwo promyczek

We wszystkich trzech kreskówkach zachowana jest prawda historyczna, przekaz religijny i wierność objawieniom. To dla mnie ogromnie ważne. Nie są zbyt długie, w sam raz do rodzinnego oglądania. Płytę polecam z kilku powodów:

 1. Mało jest produkcji i wydawnictw dla dzieci o objawieniach w Guadelupe, a kult objawień się szerzy. Warto poszerzać dziecięce horyzonty.
 2. W przyszłym roku mija 100 lat od objawień w Fatimie, warto się już do tych wydarzeń przygotować. Już dziś – kto o Fatimie dzieciom jeszcze nie mówił – niech zacznie, potem będziemy tą wiedzę uzupełniać.
 3. Czy Wasze dzieci słyszały o objawieniach w Lourdes? Moje nie. Po bajce Kasia zapamiętała Bernadettę. Będzie ją na pewno pamiętała jeszcze dłużej, bo na Balu Wszystkich Świętych ciocia była właśnie przebrana za Bernadettę, bo sama była w Lourdes.
 4. Poznanie objawień i Maryi. Bajki Maryję przybliżają, a kto kocha Maryję na wieki nie zginie, prawda? Pięknie pokazana jest historia uzdrowienia niepełnosprawnego chłopca, który za sprawą obmycia wodą z Lourdes odzyskuje wzrok i staje na nogi.
 5. Pokazują miłość dzieci do Maryi, dziecko może się z nimi utożsamiać i naśladować. Ja zwracam szczególną uwagę na św.  Bernadettę. Nie ugięła się, mówiła zawsze prawdę, no i kwestia głoszenia Niepokalanego Poczęcia  (uwaga- święto 8 XII) i marzenie o przyjęciu Pierwszej Komunii Świętej. Powróciłam też wspomnieniem do dzieci z Fatimy. Zobaczcie, samo odmawianie aż tak skróconego Różańca (samo „Zdrowaś Maryjo”), a jakie daje efekty! Czy Wasze dzieci wiedzą, co to jest akt strzelisty? Albo czy rozmawialiście już o zamachu na życie św. Jana Pawła II i kuli, która jest teraz umieszczona w koronie Figury Matki Boskiej w Fatimie?

Kalendarz Adwentowy 2016

Jak widzicie, oglądanie bajek religijnych przy okazji dostarczyło nam nowych tematów do rozmów z Kasią. Dzięki tak przyjaznej formie dziecko na pewno zapamięta coś o objawieniach Maryjnych. Zachęcam do obejrzenia, na pewno się Wam spodoba. A jeśli chcecie poznać objawienia Maryjne w Polsce, to jedyne uznane przez Kościół to objawienia w Gietrzwałdzie (klik).

To nasze prezenty do Kalendarza Adwentowego. Nie ma ich dużo, bo staram się by Adwent nie kojarzył się dzieciom z wielkim prezentowaniem. Napiszcie mi koniecznie wasze  tegoroczne książkowe rekomendacje, sama jestem ciekawa, co czytacie aktualnie dzieciom.

 

 

 • Joanna Gliniecka

  tak, bardzo ciekawa propozycja :)

 • http://tygrysmamatuitatatu.blogspot.com/ tygrysimy

  Książeczka z magnesami była pierwszym prezentem w naszym kalendarzu. Na pewno wkrótce pojawi się i u nas wpis o niej i o innych propozycjach. Dziś coś dla nieco starszych dzieci. Zapraszam.

  • Joanna Gliniecka

   Podoba Wam się? Też o tym myślałam, by była pierwszego dnia, ale jednak uznałam, że zaczniemy klasycznie: fragment o Zwiastowania i zapala nie świecy na wieńcu. 😉 ps. Wczoraj były ro raty. Pogoda paskudna, ale maluchy uparly się, że skoro św Mikołaj prosił, to musimy iść!
   Bajki Maryjne też polecam. Piotruś ogląda je chętnie, myślę, że Tygrys też będzie zaciekawiony, a 100 rocznica objawień w Fatimie już w maju

 • Winia Lud

  o tę ksiażkę z magnesami moja córa dostała po obecnie 8-klasistce:) więc to nie nowość na rynku:) ale dobrze że przypomniałaś o niej:)

Close
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better