Jesień z Maryją

Pokażę Wam, jak można wykorzystać katechetycznie jesienne liście. Wszak właśnie spadają z drzew (na Pomorzu dopiero teraz)  i można się nimi bawić do woli.

Kasi grupa zelówkowa co jakiś czas  chodzi nie tylko na plac zabaw, ale i na spacery. Uczyli się ostatnio o drzewach. Oprócz „drzewa żołędziowego” Kasia zapamiętała brzozę.  Po powrocie z wycieczki pracowali na materiałach z ich książek, a dla mnie ich jesienny spacer stał się inspiracją do przypomnienia Objawień Maryjnych, które w tym roku rozważaliśmy.

Czy zwróciliście uwagę na to, że Maryja w Fatimie i Gietrzwałdzie objawiła się dzieciom przy drzewie? Oczywiście, sprawa drzewa w całej teologii objawień ma marginalne znaczenie, ale  z punktu widzenia zerówkowych nawiązań do podstawy programowej- fajnie to wiedzieć. W Fatimie był to dąb (trochę miał inne kształty liści niż nasze polskie dęby, pielgrzymi na pamiątkę pourywali listki, gałązki…. I nic z dębu nie zostało, teraz stoi tu cokół z Figurą Maryi). Obok rośnie „dąb identyczny”dąb fatima

W Gietrzwałdzie Matka Boska objawiła się przy klonie.

W jesienny dzień zebraliśmy z dziećmi kolorowe liście dębu i klonu, by powtórzyć ich kształty, zrobić jakieś prace plastyczno-jesienne  i porozmawiać o objawieniach. W domu wyciągnęliśmy materiały plastyczne:

Potrzebne materiały:

Jesienne liście dębu i klonu

Pianka kolorowa

2 kartki z bloku technicznego z kolorowymi kartkami

Klej

Nożyczki

Ołówek

Papier kolorowy

A oto efekt koncowy:

IMG_5476 IMG_5477 IMG_5479 IMG_5485 IMG_5482 IMG_5637

Close
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better