Jak zrobić dekoracje na okno na Boże Ciało?

Nadchodzi jedna z bardziej widocznie obchodzonych Uroczystości.. Wspaniały dzień, podczas którego dzieci włączane są w procesję, a dorośli dekorują domy i budują Ołtarze. Jest to piękny tradycyjny zwyczaj, integrujący całą społeczność parafialną, w różnych miejscach różnie kultywowany.

Kasi bez wątpienia Boże Ciało kojarzy się przede wszystkim z „procesją kwiatków” jak to mówi. Lubi brać udział w procesji (od kilku lat bierze w niej czynny udział) i na nią czeka. Aktualnie chodzi na  próby, a jutro pójdzie ze mną zbierać kolorowe kwiatki, które będzie sypać.

Nie chodzi jednak o samą procesję, bo nie lubię takiego spłycania do samych kwiatków. By zwrócić uwagę Kasi na istotę tej Uroczystości, na pokazanie, Kto jest najważniejszy, postanowiłam porobić z nią dekoracje na Boże Ciało.

U nas księża w mieście zachęcają do dekorowania okien, nie tylko na czwartek, ale na całą Oktawę. Nie mieszkamy na trasie procesji przyznam się, że nie zawsze o tym pamiętam, choć dekorację mam, a patrząc po oknach najbliższych sąsiadów... cóż, dekoracji nie ma.

W tym roku jeden z wieczorów poświęciłam z Kasią na prace plastyczne w tematyce Bożego Ciała. Wspólnie robiłyśmy monstrancje. Dla Kasi okazuje się, że było to nowe słowo, w związku z tym przypominałam jej, że sypie kwiatki przed Panem Jezusem, którego właśnie w monstrancji będzie niósł ksiądz w procesji Bożego Ciała. Rozmawiałyśmy o Eucharystii i Chlebie Eucharystycznym.

Potrzebne materiały, które wykorzystałyśmy do dekoracji okna na Boże Ciało:

Wszystkie złote przydasie, jakie  tylko znajdziecie w domu, u nas były to:

-sizal

- fizelina

- sznurek

-podkładki pod tort

-spray

A także:

-serwetki tortowe

-foliowe konfetti

- biały i czarny papier

-papier do wykroju

-nożyczki, coś do pisania, nóż

- klej na gorąco, klej biurowy

-taśma dwustronna

Przygotowałyśmy różne pomysły, różny stopień trudności.  Wszystkie są  w stylu klasycznym, choć aktualnie monstrancje przybierają także różnorodne nowoczesne formy i kształty. Niektóre elementy są przygotowane do złożenia i bezpośredniego przyklejenia bezbarwną taśmą dwustronną dopiero na oknie, inne- w całości dokończone. Na wykonanie niektórych z nich potrzebny jest dosłownie moment. Zachęcam Was byście dodawali kolejne elementy, bawili się formą... jeszcze inne inspiracje znajdziecie w folderze na moim profilu na Pintereście.

dekoracja na okno na Boże Ciałoprace plastyczne Boże CiałoBoże Ciało z dzieckiemBoże Ciało z dzieckiemBoże Ciało z dzieckiem

 

W tej chwili nasze monstrancje są gotowe do powieszenia. Zapraszam Was do wspólnej zabawy plastycznej  z dziećmi i rozmowy katechizującej o Bożym Ciele.

 

 

  • Żyć nie umierać

    Raz chyba tylko miałam coś na oknie z okazji Bożego Ciała. U nas też akurat nie przechodzi procesja, więc nie przystrajam okien. Ale natchnęłaś mnie troszkę i nabrałam ochoty by ustroić choć troszkę okna od strony ulicy :)

  • http://tygrysmamatuitatatu.blogspot.com/ tygrysimy

    W domu rodzinnym były w oknach gotowce, a tu jakie piękne dekoracje i zrobione własnoręcznie.

Close
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better