Bądźcie silnym małżeństwem

Niedawno wspomniałam Wam o naszych rekolekcjach z Jadwigą i Jackiem Pulikowskimi. Są niewątpliwie autorytetami w sprawach moralności małżeńskiej, a ich nauka skłoniła mnie do przemyśleń i trochę niej chcę Wam przekazać.

Są to moje myśli spisane na podstawie notatek z konferencji p. Jacka Pulikowskiego

Kto rządzi w Twoim małżeństwie?

Mam nadzieję, że nie Ty. Jeśli oboje stawiacie Boga na pierwszym miejscu, to wszystko jest na właściwym miejscu. Katolickie małżeństwo powinno (w dialogu) szukać woli bożej.  Kwestię dalszych ustaleń, kto powinien w następnej kolejności rządzić musicie ustalić wspólnie (pan Jacek Pulikowski mówi, że więcej  rodzinie powinien służyć mężczyzna). Pewnie tak jest, że część obszaru panowania jest typowo kobieca (opieka nad domem, wychowanie dzieci), część typowo męska (budowa domu). Swojej władzy nie wolno jednak nadużywać i manipulować drugą stroną. Nie wolno jej też stawiać ponad małżonkiem (np. nie można stawiać budowy domu ponad małżonkę, bo wtedy ona nigdy nie będzie szczęśliwa). co to jest silne małżeństwo

Władzę można zdefiniować jako role, które w rodzinie pełnimy i obszary, za które odpowiadamy (np. kobieta za aranżację i pielęgnację domu, troska o rodzinę, mężczyzna – zarobek na rodzinę). Władza więc powinna być służbą i odpowiedzialnością, a nie walką.

Znacie problem walki o władzę?

A kto go nie zna. Wybuch konfliktów jest wtedy normą (wiem po sobie). A Wystarczy szacunek i wdzięczność za trud, który współmałżonek podejmuje… okazuje się, że nawzajem sobie tego nie dajemy.

Kompromis w praktyce

Małżeństwo staje się szkołą kompromisu. Trud (nie tylko na tle władzy) jest wpisany w małżeństwo i jest szansą rozwoju. Nikt nie powiedział, że po ślubie będzie tylko fajnie (a ci, którzy mieli takie wyobrażenie narażeni są na rozwód). Powiem więcej, żaden mężczyzna nie pasuje psychicznie do żadnej kobiety. Dlatego dobre postanowienie to robienie tak, by być ciut lepszym dla małżonka poprzez eliminację rzeczy przykrej lub robienie czegoś dobrego. Kompromis dotyczy różnych stref naszego małżeństwa.

co to jest silne małżeństwo

Jak budować silne małżeństwo?

Budowanie silnego małżeństwa to wieloletnia praca, zadanie na każdy dzień aż do końca życia. Są jednak do tego pomoce;)

 • Modlitwą, udowodniono, że małżeństwa, które się wspólnie modlą, praktycznie się nie rozwodzą.
 • Rozmowa, wzajemne docieranie i nie rozmawianie w gniewie. Tu członkowie Domowego Kościoła zalecają Dialog Małżeński.
 • Wzajemny szacunek
 • Budowa autorytetu. Przepraszaj za własne błędy.
 • Dbanie o więź (randki!), jeśli nasza więź będzie solidna, to wszystko przetrwamy.
 • Odpowiedzialność za życie
 • Wspólną polityką wobec dzieci daje obraz naszej jedności.
 • Wdzięczność za podejmowany trud i rachunek sumienia. Czy mojemu współmałżonkowi było dziś ze mną dobrze? W czym zawiodłem/am?

Oczywiście, są pewne problemy z budowaniem więzi, które mają swoje przyczyny takie jak:

 • Niedojrzałość lub brak zdolności do miłości (np. z powodu nałogu)
 • Różnice między kobietą a mężczyzną (także w wymiarze seksualnym)
 • Niedocenienie żony przez męża i męża przez żonę
 • Niechęć do rodziców żony lub męża
 • Nieumiejętność komunikacji

Wpis powstał na podstawie własnych notatek z konferencji i warsztatów na rekolekcjach „Jak budować silne małżeństwo?” Dębki wrzesień 2016

Close
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better