Wielkanoc w książeczkach nadchodzi.

Książeczek o tematyce bożonarodzeniowej jest sporo. Zwłaszcza tych mikołajowych. Wydawcy pozycji dziecięcych na Wielkanoc do niedawna nie mieli zbyt dużego wyboru. Na szczęście to się zmienia. Poniżej przedstawiam sprawdzone propozycje dla czytelników bardzo małych, małych i troszeczkę starszych.

 

Urszula Kozłowska, Wielkanoc kurczaczka- książeczka dla najmłodszych dzieci.

kurczaczek okładka

Sympatyczna rymowanka o kurczaczku opisuje tradycje takie jak pisanki, święconka, śmingus-dyngus. Piękne ilustracje i błyszczący papier. Sami zobaczcie ten koszyczek wielkanocny! I piękna, dwukrotna prezentacja Baranka Paschalnego, choć Maluch i tak niewiele zrozumie z tego tłumaczenia.

kurczaczek 1

 

Joanna Wilkońska, Wielkanoc, Wydawnictwo WAM

wielkanoc okładka

Grube kartki, piękne ilustracje i prawdziwie religijna treść, choć tekstu mało.  Polecam 2-3 latkom i ich rodzicom, dla których Wielkanoc nie sprowadza się jedynie do jajeczek, zajączków, mazurków.  To pozycja, która pięknie pokazuje wspólne, rodzinne przygotowywanie się do Świąt. Podniosłe chwile takie jak ubieranie się w odświętne stroje,  wspólne śniadanie. Książeczka ma walory edukacyjne. Dziecko dowie się co włożyć do koszyczka wielkanocnego i  do czego ten koszyczek tak naprawdę służy.  Pierwszy raz spotkałam się z pokazaniem na obrazku święcenia pokarmów i modlitwę rodziny przy Grobie Pana Jezusa.

wielkanoc środek

 

 

Ksiądz Jan Twardowski, Wielkanocne idą Święta- Nasz wybór dla niespełna czterolatki.

Twardowski okładka

Chcę, by Kasia w większym wymiarze poznała sprawy związane z Wielkim Postem i Wielkanocą, a w książce znajduje się wiele słów wyjaśniających ten okres liturgiczny. Liczę, że książka pomoże nam zrozumieć ich istotę i bedzie przygotowaniem do drogi krzyżowej i Triduum Paschalnego- własnie ją czytamy.

twardowski środek

Rozważania księdza Jana skupiają się wokół znanych wielkopostnych słów i cytatów, np. "nie samym chlebem żyje człowiek" i dostosowane są do wieku i sytuacji życiowych małego czytelnika. Dzieci dowiadują się też, co oznaczają przedmioty, które pojawiają się w kościele w czasie Wielkiejnocy, np. świeca paschalna. Myśli autora do reflaksji skłaniają także dorosłego. Książka jest bogato ilustrowana.

twardowski środek 3

twardowski środek 2

Close
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better