Rzecz o bezpieczeństwie i savoir vivre dla najmłodszych

 

Dobre maniery, dobre zachowanie, bon-ton.  Nie ukrywajmy, maluchy juz od urodzenia mają się czego uczyć, a nas, dorosłych, mimochodem czeka dużo pracy. Mimochodem, bo dzieci chłoną nasze zachowanie, czasem coś robią i sprawdzają, jak na to zareagujemy, a my dążymy do tego, by nauczyć je, jak być grzecznym i co to w ogóle znaczy być grzecznym. Sytuacji jest mnóstwo. Czasem to wielka gimnastyka i tor przeszkód z potencjalną nagrodą na końcu- naszą satysfakcją, że zrobiliśmy kawał  dobrej roboty, a nasze dzieci wyrosły na dobrze wychowanych ludzi.

Fanom i zwolennikom omawiania problemów na przykładzie zachowań w  literaturze (szumna nazwa) dziecięcej, przygotowałam kilka propozycji książkowych,  które pomogą nawiązać rozmowy z dziećmi, co jest dobre, a co niestosowne.

Na początek  wychowanie oscyluje wokół eliminacji potencjalnych zagrożeń i skupia się na kwestiach bezpieczeństwa. Maluch raczkuje, wszędzie go pełno. Jak odwrócę wzrok, może zrobić dosłownie wszystko, a każą nową umiejętność ochoczo powtarza, co jest całkowicie normalne dla jego wieku. Wdrapuje się na kanapy, łóżka i niskie komody,  „zwiedza” szafki, kąty i … gniazdka.

Swój „epizod” wychowanie ma w książce, którą posiada wiele maluchów. Myślę o „Księdze dźwięków”.

księga okładka

ksiega

Dodam, że aktualnie, jeśli nasz mały raczek zbliża się do kontaktu i widać w nim przygotowanie „do ataku” (może nikt nie zauważy), nawet Kasia woła do niego: gniazdko robi nie! 😉

Starszym dzieciom polecam serię „Obrazki dla maluchów”.  Już u 18 miesięcznego dziecka może być hitem, a nasza 2-3 letnia córeczka ją uwielbiała. Kasia była zachwycona książeczką „Uwaga, to niebezpieczne”. Nazywała ja „nu nu”.

nunu okładka

W zasadzie nie była zainteresowana tekstem, choć to dosłownie jedno zdanie pod dwoma obrazkami. Za to życzyła sobie, by mówić, czego nie wolno robić, bo może jej stać się krzywda i komentowała to w swoim języku: „nu nu buju” itd.

W książeczce przedstawione jest zestawienie potencjalnego zagrożenia i jego konsekwencje, np. wymachiwanie widelcem- zranieniem, wypinanie się z pasów- uderzeniem i bólem przy hamowaniu, schodzenie głową w dół ze schodów- upadek. Dziecko może się uczyć na jej przykładzie, dlaczego czegoś nie można robić. Konsekwencje czarno na białym:)

nunu

 

Po sukcesie powyższej książeczki, kupiłam drugą z tej samej serii – „Dobre wychowanie”. Sam tytuł ma moc.

nunu okładka 2

W przeciwieństwie do poprzedniej książeczki, tu dziecko nie jest jedynym bohaterem.  Pokazane są sceny interakcji maluchów z rówieśnikami i dorosłymi.

Na obrazkach przedstawiona jest sytuacja grzecznego dziecka, np. witającego się ze znajomymi mamy, uprzejmymi  na klatce schodowej, bawiącego się grzecznie na placu zabaw czy w przedszkolu.

IMG_3216

Dalej jest kontrastowe zachowanie- drugie dziecko znajduje się w podobnych sytuacjach i brzydko mówiąc, robi wokół siebie cyrk.

Córce książeczka się podobała, lubiła ją, ale chyba trochę mniej niż „Uwaga, to niebezpieczne”.  Oglądałyśmy i komentowałyśmy obrazki nie czytając tekstu, bo tak wolała. Upodobała sobie zwłaszcza te negatywne sytuacje i podobnie mówiła: „nu nu rzucać, nu nu buju….”

nunu 2 środek 2

Starszym dzieciom dedykowany jest zbiór opowiadań o rodzinie Wafelków.

savoiy vivre okładka

Krótkie, sympatyczne opowiadania, choćby o dniu wiśni.

savoir vivre środek

Wypożyczyłam książkę w bibliotece . Czytam naszej niespełna czterolatce, jednak większego zainteresowania książka nie wzbudziła.  Być może oto powód (którego brakuje na naszym egzemplarzu nie ma): później Piotruś dostał inną książkę tego wydawnictwa i okazuje się, że kolor paska na okładce to oznaczenie, że jest dedykowana trochę starszym dzieciom.

Czytamy ją więc spokojnie… Kiedyś na pewno wypożyczymy ją jeszcze raz.

Mi się podoba, że wokół opowiadań znajdują się rysunki z podpisanymi radami.

savoir vivre środek cd

Niektóre rady są przyjemne:)

savoir vivre środek cdn

Z drugiej strony- od czytania samych tych dobrych rad może się zakręcić w głowie;)

 

 

Close
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better