O wierze klockami Lego – Dziecko na warsztat #2

W naszej rodzinie uwielbiamy zabawy klockami Lego. Pokazywałam Wam wystawy i urodziny Piotrusia w tym samym stylu. Teraz chcę Wam udowodnić, że  także można mówić o wierze klockami Lego, w ten sposób przyblizając dziecku Pismo Święte i symbole chrześcijańskie.

Na początek przedstawiam Wam dwie proste zabawy z wykorzystaniem klocków Lego, bo kto powiedział, że klocki służą tylko do konstrukcji. Segregacja kolorów, układanie po linii koordynacja ręka – oko, mała motoryka. Same pozytywy. Myśmy wybrali dwa Boże napisy.

 

Zadanie 1. Ułóż klocki po linii słowa Jezus 

W tym celu Latorośle dostały miskę wypełnioną klockami Duplo. zabawy katechizujące Legozabawy katechizujące Legozabawy katechizujące Lego

Zadanie 2. Posegregujcie klocki kolorami, pomalowane literki muszą być zapełnione przez klocki Lego tej samej barwy.o wierze klockami Lego zabawy katechizacyjne z Legozabawy katechizacyjne z Legoedukacja Lego

Zdecydowanie jednak częściej niż układanie literek po prostu budujemy. Oto kilka naszych katechizujących propozycji.

O wierze klockami Lego duplo

Arka Noego

Duplo to doskonały sposób na rozmowy katechizujące o Starym Testamencie. O tym, że Duplem bawimy się w Arkę Noego już Wam tu wspominałam, dziś namacalny przykład jak to robimy. Konstrukcja Arki mocno dowolna, ale liczy się przekaz. Zapewniam, dzieciaki będą zachwycone, potrzeba tylko kilku klocków konstrukcyjnych, zwierzaków i ludzik(ów). Jest nawet gołębica, która przyniosła gałązkę i tęcza na horyzoncie! (inne sposoby rozmów o Arce Noego- tutaj). Arka Noego LegoArka Noego LegoArka Noego Legoo wierze klockami Legoo wierze klockami Lego

Pamiętacie Wieloryba i Jonasza z Facebooka?

o wierze klockami Lego

Teraz trochę wyższy poziom.

O wierze klockami Lego Classic

Symbole

Pewnego poranka zaproponowałam Kasi, że zbuduję jej kilka prostych chrześcijańskich znaków. Oto one. Przy okazji rozmawiałyśmy o Golgocie, Drodze Krzyżowej, Miłosierdziu (w temacie Miłosierdzia Kasia zdecydowanie woli siostrę Faustynę z pierwszej edycji), pierwszych chrześcijanach, Eucharystii.

lego symbole chrześcijańskie

Sceny biblijne

Innym razem zamiast symboli, skupiłyśmy się na scenkach rodzajowych. Myślę, że to ciekawa forma rozmów o Piśmie Świętym i jak sobie wyobrażamy słowa w nim zawarte. Kiedy brakowało  mi jakichś elementów, poszłam do Papierolegowni. Wspaniały sklep z papierem i klockami Lego w zestawach i na sztuki.

Tak powstało odwzorowanie Księgi Rodzaju, Pusty Grób, Chodzenie po wodzie, Burza na jeziorze, Rozmnożenie chleba... kadr z Ostatniej Wieczerzy...Stworzenie świata LegoStworzenie człowieka LegoStworzenie człowieka Legozabawy o wierze z Legozabawy o wierze z Legozabawy o wierze z LegoJezus chodzi po wodzie Legoostatnia wieczerza z LegoPusty GróbPusty GróbPusty Grób

Na koniec… konia z rzędem temu, kto zgadanie, co tu mam  zbudowanego?edukacja Lego

Podpowiem, że nie jest to ani aquapark, ani Zamek w Ogrodzieńcu.  IMG_2079 IMG_2083 IMG_2084IMG_2095małżeństwo

Otóż jest to wizja małżeństwa latoroślowego taty zainspirowanego m.in. rekolekcjami z Jadwigą  i Jackiem Pulikowskimi I wymaga bardzo dużego trudu i poświęcenia.

Dom posiada dwoje drzwi, które są położone na parterze po dwóch przeciwległych stronach budynku. Dwoje ludzi wchodząc do tego domu – każdy ze swojej strony, może dostrzec drugiego „na przestrzał” przez różową szybę, która symbolizuje „różowe okulary” przez które bardzo często spoglądają na siebie młodzi małżonkowie. I wtedy mają do wyboru dwie drogi wiodące do spotkania:

1) trudna: wiodąca przez ciemne schody prowadzące do góry, symbolizujące wysiłek wzajemnego poznawania się takimi, jakimi w rzeczywistości jesteśmy oraz budowania relacji opartej na prawdzie i Łasce Sakramentu,

2) łatwa: usytuowana na parterze, różowy kolor ścian podobnie jak szyba w tym samym kolorze, zachęca do pójścia właśnie tą drogą.

Ta druga droga „na skróty” w rzeczywistości stanowi labirynt prowadzący donikąd. W środku tego labiryntu jest jeszcze wewnętrzne okno, które zbudowane jest z kolorowych elementów. Również przez nie można zobaczyć drugą osobę, jednakże nadal nie taką, jaką jest ona w rzeczywistości. Wraz z pokonywaniem kolejnych zakrętów drogi kolory z różu przechodzą w szarość, fiolet, brąz wreszcie w czerń, a na pozór przyjemna i łatwa droga wiodąca do spotkania kończy się ciemnym i ślepym zaułkiem w postaci podejścia pod schody, którymi może wejść do góry druga osoba po przeciwległej stronie domu.

Osoba, która doszła do końca tego labiryntu może wybrać ucieczkę z takiego domu (małżeństwa), tym bardziej że widzi po drodze okno na zewnątrz, a jedyną alternatywną drogą w domu staje się dla niej mozolne wspinanie się do góry po ciemnych schodach wiodących zdawałoby się donikąd.

Jeżeli jednak małżonek zdecyduje się zadać sobie trud poznania drugiej osoby i budowania relacji z nią opartej na prawdzie, wówczas odkryje po przejściu pierwszych schodów, a następnie drugich – jeszcze węższych – schodów, że może spotkać się z drugim małżonkiem na zdecydowanie bliższą odległość, niż bezpośrednio po wejściu do domu. W tym przypadku dzieli ich przepaść (dom na wysokości drugiego piętra) oraz ciemna szyba. Na tym etapie małżonkowie nie patrzą już na siebie przez „różowe okulary”, lecz dostrzegają wzajemne słabości i wady (które symbolizuje ciemna szyba). Z kolei przepaść ich dzieląca symbolizuje mogące powstać u nich subiektywne wyobrażenie o tym, że przedmiotowe wady i słabości stanowią dla małżonków przeszkodę nie do pokonania. To również może ich skłonić do odwrotu tj. zejścia na dół i wyjścia z domu ich małżeństwa.

Jeżeli jednak pokonają i tą przeszkodę i zdecydują się wejść na kolejny wyższy poziom tego domu – po jeszcze węższych schodach (stopniowe zwężanie się schodów symbolizuje narastanie wysiłku i cierpienia małżonka związanego z pokonywaniem trudności tkwiących w nim i drugim małżonku w trakcie budowania ich relacji małżeńskich), wówczas oboje będą mogli się zbliżyć do siebie – tym razem na bardzo bliską odległość tj. jedynie na odległość przeźroczystej szyby. Tym samym osiągną poziom, kiedy spojrzą na siebie takimi, jakimi są w rzeczywistości: ze wszystkimi wadami, ale także i zaletami (przeźroczysta szyba symbolizująca zgodność obrazu drugiego małżonka z rzeczywistością).

Ostatnim etapem dążenia małżonków do wzajemnego poznania się i spotkania, są ostatnie – wąskie schody, których pokonanie pozwala im na wejście na najwyższe piętro domu, na którym nie ma już pomiędzy nimi żadnych barier lub przepaści. Piętro to na środku zwieńczone jest czerwonym krzyżem (nawiązującym swoim kolorem do krzyża wandejskiego, a tym samym do krwi i męczeństwa, które tutaj symbolizuje cierpienie związane z pokonywaniem samego siebie i własnych słabości, znoszeniem słabości drugiego małżonka i stopniowym poznawaniem jego osoby). W tym miejscu małżonkowie się spotykają i pod tym Znakiem mogą też zrozumieć znaczenie trudu i wysiłku, jakie jest ich udziałem w ramach życia małżeńskiego.

Prawdziwa miłość małżeńska opiera się bowiem na ofierze i poświęceniu, podobnie jak Ofiara na Krzyżu została poniesiona przez Chrystusa z wielkiej miłości do człowieka.

Ps. Zobaczcie koniecznie zdjęcia z urodzin w stylu Lego Piotrusia i wystaw (1 , 2 i 3).urodziny Lego dekoracje

 

 

Wpis powstał w ramach akcji Dziecko na warsztat #plastik. Zobaczcie na Facebooku, jakie cuda z plastiku wyczarowały inne dzieci z mamami logo

 • http://kusiatka.blogspot.com/ Magda Kus

  Genialne, chyba czas zacząć inwestować w klocki lego :)
  Naprawdę jestem zachwycona Waszymi pomysłami, a z jednego nawet pozwoliłam sobie skorzystać :)
  http://kusiatka.blogspot.com/2016/10/swieci-usmiechnieci-holy-wins.html – za inspiracje ogromnie dziękuję 😀

  • Joanna Gliniecka

   Dziękuję; ) Lego nigdy za wiele;) chętnie je kupujemy;)

 • http://karlitka.blogspot.com/ Karlita CałyŚwiatKarli

  Uwielbiamy klocki lego i poddałaś mi super pomysł na odrabianie lekcji z religii :-)

  • Joanna Gliniecka

   Proszę; ) a jakie zadania teraz są zadawane? Ja pamiętam jedynie narysuj… opisz…. oczywiście modlitwy i mały katwchizm

 • Anna Kozakiewicz

  Fantastyczny warsztat. A klocki lego uwielbiamy są ponadczasowe

 • Agnieszka Ciemińska

  Oglądając wasz warsztat córka przykleiła się do monitora.Duplo rządzi,wśród dzieci. A mi bardzo przypadł do gustu pomysł na Święte imiona,jakoby połączenie dwóch światów.Lego Nowoczesne, religia historia.

 • http://tygrysmamatuitatatu.blogspot.com/ tygrysimy

  My dopiero zaczynamy przygodę z lego. Dziś zamówiłam dwa zestawy, które Synek dostanie za miesiąc na 2 urodziny. A Ty utwierdziłaś mnie w przekonaniu, że to był dobry wybór prezentu. Bardzo podoba mi się Wasze podejście do tematu warsztatów. Temat narzucał mi zupełnie inne skojarzenia, a tu miłe zaskoczenie. Brawo.

  • Joanna Gliniecka

   Duplo jest zawsze dobrym prezentem zwłaszcza dla dwulatka;) polecam!

 • http://czytoczary.pl/ czytoczary.pl

  Świetne pomysły! A tę najwyższą budowlę chciałam podciągać pod Wieżę Babel. :)

  • Joanna Gliniecka

   Wieża Babel nie miałaby krzyża; )

   • http://czytoczary.pl/ czytoczary.pl

    Zdawałam sobie sprawę, że to naciągane podciąganie 😉

 • www.swiattomskiego.blogspot.co

  Podoba mi się metafora z małżeństwem w roli głównej.

 • http://www.kreatywnymokiem.pl Ilona Popławska

  uwielbiam wasze piękne podejście do religii, zabaw i razem tworzycie cudowne rzeczy!

  • Joanna Gliniecka

   Dziękuję Ilona, potrzebowałam dobrego słowa. Wczoraj usłyszałam, że lego jest A religijne i a polityczne i nie przystoi robić takich rzeczy

   • http://www.kreatywnymokiem.pl Ilona Popławska

    Nie zgadzam się z tym. W taki sposób dzieci więcej zapamiętują i długo pamiętają wiedzę przekazaną w ten sposób. Także ja jestem za Waszymi pomysłami!

    • Ewa Wróblewska

     A, bo serię chima, to by mozna bylo tak nazwac a religijną. Brrr. I jakies tam inne serie z tymi potworami i strachami.
     U Was same pozytywne widzę.

Close
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better