Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze Pisma Świętego dla dzieci?

 

Pisma Święte dla maluchów to pierwsze książki katolickie dla najmłodszych. Są od dawna wydawane. Nawet ja miałam jedno w swoich dziecięcych pozycjach i do dziś miło wspominam, jak leżeliśmy z tatą na kanapie, ja oglądałam obrazki, a on czytał.

Obecnie wydawnictwa mają książki dla dzieci na prawie każdy temat. Cieszę się, że i tych katechizujących jest coraz więcej. Między nimi Biblia dla dzieci to podstawa i klasyka. W księgarniach jest co najmniej kilka wersji, które możemy dopasować do wieku i upodobań  naszego dziecka. W niedzielę 19 kwietnia rozpoczyna się VII Ogólnopolski Tydzień Biblijny pod hasłem „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.  To dobra okazja, by jeśli nie macie, kupić i zacząć regularnie czytać z dziećmi Pismo Święte. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

 • grube kartki , bo jak wiadomo, jeśli damy książeczkę maluchowi do rąk - cienkie strony może „przeczytać” po swojemu, upuścić i pogiąć,
 • szata graficzna - nie może być za pstrokata,
 • grubość i układ - nie ukrywajmy, wszystko w Biblii dla maluchów się nie zmieści, więc są tam tylko wybrane fragmenty. Może są jakieś historie biblijne, które szczególnie chcielibyśmy opowiedzieć?
 • treść - powinna być ciekawa i interesująca.

mała biblia

W swoich zasobach mamy dwa wydania „grubokartkowe” dla naszych dzieci i widzę między nimi różnice. W jednym jest Arka Noego, w drugim Wieża Babel itd. Oba wydania są ciekawe i „dziecioodporne” - wytrzymają nie jeden test zderzeniowy z podłogą czy brudnymi rekami- choć staram się uczyć Kasi dbania o Pismo Św. I pokazuję Jego wyjątkowość. Mój faworyt jednak to „Mała Biblia dla małych dzieci” wydawnictwa Św. Pawła. Korzystamy z niej ot tak, by coś poczytać, by poznawać Pismo Święte (w sposób zrozumiały dla dziecka), by podkreślić okres liturgiczny (np. czytaliśmy Zwiastowanie na początek Adwentu, czy narodziny Jezusa w Boże Narodzenie).

Książeczka jest ciekawie ilustrowana, barwna, utrzymana w jasnej tonacji kolorystycznej. Dziecko może ją samodzielnie przeglądać - przyciąga uwagę. Teksty są krótkie, przyjaźnie napisane dla dzieci. Może być inspiracją do rozmów np. o:

 • przejściu Izraelitów przez Morze Czerwone,
 • miłosiernym ojcu i synu marnotrawnych,
 • uzdrowieniu chorego człowieka przez Jezusa,
 • budowaniu domu na Skale.

IMG_2909

Kasia oglądając książeczkę kolejny raz, zadaje pytania (np. "jak miała na imię Matka Boża?"), komentuje ("wszystkie owieczki poszły do Jezusa") lub… śpiewa (np. "na jeziorze wielka burza, Jezus ze mną w łodzi jest"). Ba, nawet rozmawia do obrazków: "Panie Jezusie, dlaczego …". Tak więc „Mała Biblia dla małych dzieci” niewątpliwie inspiruje i rozwija moją Córeczkę.

biblia najmłodszych

Drugą pozycją, jaką posiadamy jest „Biblia najmłodszych” Wydawnictwa Diecezjalnego i Drukarni w Sandomierzu. Jest trochę uboższe w ilość treści, za to odwzorowanie postaci wydaje mi się bardziej rzeczywiste. Dodatkowo książeczka na grzbiecie posiada rączkę- maluchowi łatwiej ją przenosić. Czytając to wydanie, dziecko pozna historie m.in. o:

 • ocaleniu Mojżesza,
 • Dziesięciu Przykazaniach,
 • wskrzeszeniu Łazarza,
 • Ukrzyżowaniu - tego moim zdaniem zdecydowanie zabrakło w „Małej Biblii dla małych dzieci”.

IMG_2901

IMG_2906

Kolejne pozycje, jakie posiadamy, są dla starszych dzieci. Myślę, że przedszkolaków. Znów dwa wydania.

biblia małego Chrześcijanina

Pierwsze, rozmiarowo prawie kieszonkowe, a więc łatwe do zabrania w podróż lub czytania w samochodzie, to „Biblia małego Chrześcijanina”. Wymaga od małego czytelnika umiejętności skupienia uwagi na kilkunastu linijkach tekstu. Tu historii biblijnych jest znacznie więcej, bo około 60. Dziecko więc w przystępny dla siebie sposób poznaje nowe wydarzenia z historii zbawienia, dowiaduje się też, co robili apostołowie po Zmartwychwstaniu Jezusa. Z racji dużej ilości opowiadań - można codziennie w ramach przygotowania do modlitwy czytać jeden fragment i go z dzieckiem analizować. Aktualnie właśnie te wydanie Tata Latorośli czyta Kasi wieczorem, po rodzinnym pacierzu.
św PAweł

Na końcu umieszczone jest kilka propozycji modlitw - wierszyków dla najmłodszych, które rodzic może maluchowi odczytać lub go nauczyć.

Biblia najpiękniejsze historie

Ostatnia propozycja to „Biblia, najpiękniejsze historie Starego i Nowego Testamentu”. Książka formatu A4, największa z wymienionych przeze mnie. Wyróznia ją spośród innych Pism Świętych dla dzieci spójna koncepcja kolorystyczna i stonowane barwy (żółcie, kolory ziemi, odcienie niebieskiego ). Kolejny raz Biblia jest bogato ilustrowana. Niektóre z blisko 50 historii biblijnych (12 Starego Testamentu i 35 Nowego) opisane są na kilku stronach, jest więc kilka interpretacji ilustratorskich.  Mimo tego opowiadania są krótkie, napisane ciekawie, a  mały czytelnik nie znudzi się i pozna Pismo Święte od stworzenia świata do zesłania Ducha Świętego.

bibliaIMG_4194

Które wydanie spodobało się Wam najbardziej?

 

 • Gosia Matysek

  też mam kilka wydań, ale przerażają mnie ilustracje w tych kartonowych… :( poza tym często historie są tak skrócone, że dziecko nie pojmie tego, co mu czytamy… Teraz akurat nie mam tych wydań pod ręką, ale w wolnej chwili postaram się napisać, co my mamy :))) przydatny jest też (dla starszych dzieci) Atlas biblijny. Znasz?

  • Joanna Gliniecka

   Atlas biblijny? Znam i mam tylko w wersji dla dorosłych;)
   Mam 2 nowe wydania Pisma dla dzieci, recenzję już napisałam, nie wiem jeszcze kiedy ją opublikuje, pewnie w grudniu.

 • Mama Tosiaczka

  Mamy Biblię malevo Chrześcijanina tylko okładka jest niebieska :) Antoą ją dostał z okazji Chrztu Św

Close
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better