Kim będzie dla mojego dziecka Jan Paweł II?

1991 r. Pamiętam ten dzień. Miałam raptem 6 lat, ale czułam, że dzieje się coś ważnego. Dziadkowie, z którymi mieszkałam, szykowali się na Mszę świętą odprawianą przez papieża. Wyszli wcześnie rano, nie wracali do domu i nie wracali… Przypominam sobie, że dziadkowie mówili, że było dużo ludzi. Tłum. Pamiętam, że pokazywali kartę wejścia do sektorów przyniesioną z Kurii.  Bardzo chciałam iść z nimi, ale z jakiś przyczyn (wiekowych?) mnie ze sobą nie wzięli.

Nie pamiętam, czy mając te 6 lat wiedziałam kim jest papież, ale musiał być kimś wyjątkowym w moim odbiorze, bo dziadek stawiał w oknie od strony ulicy jego zdjęcie. Inni mówili, że stali wzdłuż trasy przejazdu Papieża. Machali mu.

Relacji telewizyjnej tej pielgrzymki sobie nie przypominam. Pamiętam dokładnie za to kolejne- zwłaszcza dlatego, że w nich uczestniczyłam (Ełk 1999, Kraków 2002). No ale to już i wiek inny, i zdolność postrzegania faktów też 😉

Papież zmarł w 2005 r. 6 lat przed narodzinami mojej córki. Postaram się, by poznała Jego naukę, ale nawet jeśli będzie chętnie ją poznawać, to i tak będzie to tylko na podstawie książek, zdjęć, filmów czy Internetu. Myślę, że nawet choćbym nie wiem, jak się starała, to nie dam rady jej opowiedzieć atmosfery przeżywania pielgrzymek na żywo czy daru spotkania ze świętym człowiekiem na żywo.

Moja córka dopiero poznaje świat, w tym świat wiary. Nie wszystko wie, nie wszystko rozumie. Ale zdałam sobie sprawę, że 10 rocznica Jego śmierci, to doskonała okazja, by opowiedzieć jej o papieżu- Polaku. O tym, że bardzo kochał dzieci i chciał, by one kochały Boga. O tym, jak uczył jak być dobrym człowiekiem i ile dla niego znaczyła modlitwa i miłość w rodzinie.

Mamy kilka zmianek o Janie Pawle II w książeczkach dla dzieci, ale nie ukrywam- dopiero będziemy tak naprawdę Jana Pawła II poznawać.

Zofia Szymanek FDC, Święty papież Polak. Opowieść dla dzieci.

święty papież

Któregoś razu będąc w księgarni katolickiej, przeglądałam książki dla dzieci o Janie Pawle II i ze smutkiem stwierdziłam, że ten Jan Paweł II w nich jakiś do siebie niepodobny. W tym przypadku nie ma tego problemu, między innymi dlatego książeczka rzuciła mi się w oczy z między tych dostępnych. Ilustracje autorstwa Jacka Sochy to mocna strona tej broszurki.

święty

Autorka krótko przedstawia życiorys świętego, zaznacza też kilka kluczowych momentów pontyfikatu, zrozumiałych (lub mogących zaciekawić) małego czytelnika, rys charakterologiczny- pragnienie papieża, by przyciągać innych, zwłaszcza dzieci, do Boga poprzez modlitwę różańcową.

święty środek

W książeczce znajdują się też modlitwy - wierszyki za wstawiennictwem świętego Jana Pawła II. Inna wierszowana modlitwa jest w kolejnej naszej książeczce- modlitewniku dziecięcym "Modlitwy najmłodszych", wydanym przez Wydawnictwo WAM.

modlitewnik

Joanna Czech w swojej książce dla dzieci z biografiami świętch „O Twardej Babie, Ciemnym Typie i innych Świętych” pisze przy prezentacji papieża, że nikomu go nie trzeba przedstawiać. Otóż nie. To naszemu pokoleniu nie trzeba Go przedstawiać. Nasze dzieci musimy z Nim zapoznać- to jest nasza (rodziców) rola.

Asia Czech

Nota bene książka jest super z kilku względów:

  • Jedyny „żywot świętych”, jaki znam adresowany do dzieci, a więc zawiera ciekawie napisane charakterystyki, pisane w formie listu/rozmowy świętego z dzieckiem. Bohaterowie opowiadają o sobie. Czytanie tej książki to pokazanie, jak różne są drogi do świętości.
  • Adresaci mieli wkład w jej powstanie- Ilustratorami są same dzieci ze szkół podstawowych. Serce i zaangażowanie maluchów w dzieło widoczne gołym okiem, a niektóre portrety są naprawdę piękne.
  • Teksty są polsko-angielskie, co dla starszych latorośli pomoże uczyć się języka obcego.
  • dochód z jej sprzedaży przeznaczony jest na wsparcie działań Caritasu przy parafii św. Antoniego w Redzie

Asia Czech 2

Ewa Skarżyńska, Katarzyna Dąbrowska, Papież Rodzin

papież rodzin okładka

Sympatyczna książeczka z pięknymi ilustracjami, napisana wierszem, która pokazuje powszechność Kościoła. Święty Jan Paweł II troszczył się o rodziny wszystkich kontynentów, a jego nauka nie dotyczy tylko Europejczyków. Wszystko oparte Listem do rodzin pisanym przez Papieża i tym, jak te słowa inspirują do działania i zmiany życia.

papież rodzin środek

 

Close
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better