Jak przygotować Bal Wszystkich Świętych dla dzieci?

Dziwi mnie świętowanie dnia Wszystkich Świętych w powadze i zadumie. Od tego mamy Dzień Zaduszny. Toż święto Wszystkich Świętych to tak wspaniały dzień, święci Pańscy (mówiąc w sposób nowoczesny) byli naprawdę cool. Świętością warto się zarazić! Ja to wiem, wiedzą to też moi znajomi, Dlatego wraz  z rodzinami Domowego Kościoła zostaliśmy poproszeni o przygotowanie Balu Wszystkich Świętych dla dzieci.

Bale w Polsce są stosunkowo nową inicjatywą, ale ich popularność rośnie. Pomagają dzieciakom poznać świętych patronów swoich i kolegów, dają możliwość wspólnej zabawy. Przypominają, że świętość jest naszym powołaniem, każdemu z nas z aureolą jest do twarzy :)

Bale można zorganizować w skali makro (szkoła, parafia), jak i w domowym zaciszu z grupą przyjaciół.

Jak zorganizować Bal Wszystkich Świętych?

 1. Zapoznanie się z życiorysami świętych, by móc rozpocząć planowanie zabaw, przebrań. Polecam Litanię do Wszystkich Świętych lub… coś bardziej atrakcyjnego dla dzieci. My przygotowujemy się do Święta Wszystkich Świętych oglądając bajki o świętych. Recenzja Aureoli tutaj.                    Z aureolą ci do twarzy
 2. Przebranie to słowo klucz :) Dzieci lubią bale kostiumowe. Tu naprawdę można wymyśleć wiele pomysłów i nawet jeśli córeczka koniecznie chce być królewną, a synek rycerzem to przecież była kiedyś św. Jadwiga Królowa i św. Jerzy 😉 Nasze przebrania (św. Piotr i św. Tereska od Dzieciątka Jezus wraz z instrukcją wykonania opublikowałam tu)                                       Jak zrobić strój na Bal Wszystkich Świętych
 3. Pochód Wszystkich Świętych. Często z relikwiami. Może rozpoczynać bal, w naszym przypadku będzie bal kończył i dzieci z rodzicami udadzą się na miejski pochód.
 4. Muzyka i zabawy integracyjne dostosowane do wieku. Szykujemy kilka zabaw zarówno dla przedszkolaków jak i dla starszych dzieci. Zerknijcie koniecznie na moją tablicę na Pintereście, tam przygotowałam Wam kilka inspiracji. Tu wspomnę o:

 • Memo (z obrazkami świętych)
 • Konkursie wiedzy o świętych
 • Przedstawieniu wizerunku świętych i ich nazywaniu lub
 • Przedstawienie prostych graficznie rzeczy, które należą do konkretnego świętego (np. klucze- św. Piotr, wiosło – św. Wojciech, dzienniczek – Siostra Faustyna…)
 • Przekłuwanie baloników (z cytatami świętych w środku i ich odczytywanie)
 • „fotobudka” ze świętymi lub kącik do robienia zdjęć. Zdjęcie grupowe, kilka pamiątkowych selfie to podstawa.
 • Zabawa w rybaka- św. Piotra (łowienie ryb, jak łowienie wiernych)
 • Przygotowywanie z bibuły kostiumów świętych na czas.
 1. Mówiłam o konkursie? Muszą być nagrody. Ponieważ mamy budżet skromny, jako nagrody wykorzystamy ciasteczka upieczone przez parafialne mamy i cukierki. Dodatkowo planujemy przygotować Boże Krówki (mają w sobie cytaty świętych). Doskonała ewangelizacja!                                                 Boże Krówki
 2. Bal dziecięcy to także dekoracje. Moja działka. Jak wspomniałam - budżet niski, więc decydujemy się na balony (białe, błękitne) i dekoracje papierowe. Przygotowałam różnych świętych wyciętych z papieru z odzysku (makulatura), więc całkowity ich koszt to ok. 2,50 (koszt kleju). W przygotowaniu ich inspirowałam się różnymi portretami w Internecie. Do tego na pewno wykorzystam wcześniej wykonane postaci świętych na rolkach, których pokazywałam Wam tu.                        Bal Wszystkich ŚwiętychBal Wszystkich Świętychdziecko na warsztat papier

Niektórzy organizują Bale Wszystkich Świętych jako odtrutkę na Halloween i …bale Halloween dla dzieci w klubach malucha. Przypominam, że w Halloween nie chodzi tylko o słodyczowanie, ale o traktowanie zła jako dobra. Więcej pisałam tu.

Co sądzicie o takich balach? Jakie macie doświadczenia? Co organizujecie dla Waszych  dzieci? Zapraszam do dyskusji.

 • Bosodonieba

  Wspaniały pomysł!
  Nigdy sama bym na to nie wpadła. Myślę, że ten artykuł stanie się inspiracją dla mojej rodziny, w której jest mnóstwo małych dzieci, do tego by pokazać im głębsze oblicze tego święta.

  • Joanna Gliniecka

   Bawcie się! Jest tyle sposobów na katechizację w rodzinie:)

 • http://tygrysmamatuitatatu.blogspot.com/ tygrysimy

  W naszym miasteczku, głównie przy parafiach są organizowane podobne inicjatywy. A dzieci przebrane wyglądają świetnie. Włożyłaś sporo serca i czasu w przygotowanie balu. Gratuluję.
  PS. Z tego, co kojarzę Jerzy nie należy do grona świętych w kościele rzym-kat, w prawosławiu tak. Ale może jestem w błędzie.

  • Joanna Gliniecka

   Zgoda, ale to też chrześcijański święty; ) ja ostatnio słyszałam, że św. Paweł to święty zabijaka;)

   • http://tygrysmamatuitatatu.blogspot.com/ tygrysimy

    To prawda. Nam i tak jest bardzo bliski :)

 • http://budujacamama.blogspot.com/ Budująca Mama

  Myślę, że fajny pomysł. Ogólnie dla dzieci, liczy się zabawa, więc do każdej sprawy warto podejść zabawowo, wtedy będzie to znacznie lepsze dla Maluchów. Dlatego nie lubię być z dziećmi na Mszach niedziecięcych..

 • Gosia

  Dla dzieci świetny pomysł na zabawę. Choc u nas chyba nie ma takiego wydarzenia.

 • http://agumama.pl/ Agnieszka Jezierska|Agumama.pl

  To kompletnie nie mój klimat i gdyby np przedszkole moich dzieci coś takiego organizowało to chciałabym żeby zapytano najpierw rodziców o zgodę.
  Natomiast myślę, że dla dzieci chowanych w bardzo wierzących rodzinach to ciekawa propozycja zabawy bo przecież małe dziecko lepiej uczy się przez zabawę :)

 • http://www.szpilkiremontuja.pl Lady Szpilka

  Muszę przyznać, że pierwszy raz słyszę o takim balu. ale przyznaję rację, że dzień wszystkich świętych powinien być radośnie obchodzony, bo jak sama nazwa wskazuje są to już święte osoby, drugi dzień może być smutniejszy, ale on również daje nadzieję, że osoby nam bliskie będą w niebie, także zaproponowany przez Ciebie bal może być kontrowersyjny, ale według mnie słuszny :)

 • kafker

  Właśnie przymierzam się do przygotowania kolejnego BWŚ w naszej parafii (również Domowy Kościół 😉 ). Spodobały mi się dekoracje- u nas do tej pory było NIEBO- kilka metrów błękitnych materiałów, girlandy z aniołkami (z założenia ślubne) oraz balony białe i niebieskie (kupiliśmy na necie po 15 zł za 100 sztuk- nasz wkład własny). Konkursy muszą być to prawda – my przygotowaliśmy quiz w formie prezentacji- w zeszłym roku 150 pytań- mogę udostępnić na priv. Cudne są przygotowane przez Ciebie postacie świętych z papieru- muszę to wykorzystać… Myślałam już właśnie o przygotowaniu memo i dobble w wersji ze świętymi – zamiast punktu informacji o świętych (gdzie każdy mógł uzyskać informację o swoim świętym, lub w przypadku nietypowych imion o świętym który patronuje Jego problemowi na podstawie książki Ewy Skarżyńskiej “Święty Jacku z pierogami czyli jak rozmawiać ze Świętymi. Modlitwy dzieci”. polecam też do przygotowań serię “Którędy do nieba”- świetne materiały do poparcia naszego hasła – Każdy może być świętym. A i sentencje w balonach- to super pomysł… może Sługi Bożego x. FB 😉 Dziękuję za inspiracje MatkaT

  • Joanna Gliniecka

   o Dobble też myślę, dostałam ostatnio rewelacyjne 2 opakowania markerów, które super by się do tego nadały, a moja Kasia (i mąż) uwielbiają Dobble. Mam jeszcze jeden pomysł na grę – zobaczymy, czy uda mi się ją przygotować, bo mamcałą masę zajęć i dzidzię w drodze;)
   co do Balu- oficjalnie nie wiem, czy będzie w tym roku. Nasza dawna miejscówa idzie do rozbiórki, kolejna powstanie za jakiś czas… chodzą głosy, by robić w szkole… W niedzielę mamy Krag, więc zobaczymy, na czym stoimy:)
   My qiuizy też robiliśmy:) ale jeśli mogę Cię prosić o pytania, byłoby super (latorośle@gmail.com)

  • Angelika Wyrwich

   Mogłabym Cię prosić o tę prezentację? Bal już dziś, a ja właśnie się dowiedziałam, że mam go prowadzić i że póki co nie mamy żadnych atrakcji :(

Close
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better