Czy Minionki atakują … złem?

Wraz z nadejściem wakacji zacznie się nowa wakacyjna moda. Moda na Minionki. Stworkoludki (nazywane rozkosznymi wybrykami natury) o wyglądzie bakterii w rozmiarze XXL. Już teraz atakują swoją obecnością we wszystkich dziecięcych gadżetach i słodyczach.  Zaraz całe podwórko będzie o tym trąbić i połowa będzie nosić ciuchy na licencji. Zanim obiecacie dziecku świętowanie zakończenia roku (przed)szkolnego w kinie, przeczytajcie.

Ja już zdecydowałam - moje dziecko do kina na Minionki nie pójdzie. Filmu nie widziałam, natomiast decyzję podjęłam tylko po obejrzeniu zwiastunu. Znacie to pytanie:  „Czy wyrzekacie się wszystkiego, co prowadzi do zła, aby was grzech nie opanował?”. Prosta odpowiedź!

Być może jest tak, że Minionki będą super bohaterem i uratują świat przed złem. Jeśli tak jest, dajcie mi znać. Podobno od zawsze potrzebowały złego przywódcy, jednak wszystkich już zniszczyły i w związku z tym szukając zła podróżują po świecie.

Mnie, mamę małych dzieci, zwiastun skutecznie odstraszył. Liczenie czasu w linii B. G. (before Gru - przed nadejściem Gru, filmowego arcyłotra rzekomo zmienionego w dobroczyńcę) może wydawać się śmieszne i humorystyczne, ale może też być interpretowane jako nawiązanie do B.C. (before Christ) tyle że rozumiane w sposób opaczny lub prześmiewczy.

Dalej zabawy już nie ma - Targi Zła (reklamowane jako największy zjazd kryminalistów świata), na które jedzie rodzina z małą córeczką (i Minionki). Mała dziewczynka ogląda katalog i marzy, by zebrać autografy swoich ulubionych złoczyńców, a jeśli miałaby dla kogoś pracować, to tylko dla „Super-Łotrzycy” Scarlett O’haracz  (w wersji angielskiej Overkill) na wybiegu zadającej pytanie, na które tłum wiwatuje: „Prawda, że dobrze jest być złym?”.  Dodatkowo na widowni na czołowym miejscu widać dziewczynę z wąsami – ewidentne nawiązanie do Conchity Wurst i zachowań tej osoby.

Uważam, że dziecko ma dowiadywać się z bajek i książeczek o tym, że na świecie występuje coś takiego jak zło, jakkolwiek zawsze powinno być ono przedstawiane jako przegrywające w starciu z dobrem. Nawet mój Piotruś ma książeczki z policjantami łapiącymi złodziei. Sposób prezentowania zła w zwiastunie filmu pozwala na jego jednoznaczną – negatywną – ocenę jako seansu dla naszych małych Latorośli …

 • Roksana Kwaśnicka-Drozd

  A Maleficent

  • http://popolskunaislandii.blogspot.com/ Polka na Islandii

   Maleficent była dobra, potem ją oszukano, chciała się zemścić, ale w końcu wygrywa dobro i o to chodzi. Na minionki na pewno nie pójdę…..

 • Bartłomiej Kowal

  czy ja wiem? Aczkolwiek pochwalam Pani rozumowanie zastanawiam się…

  oglądałem Minionki i dla mnie jest to raczej “opowieść” o tym, że “zły” człowiek też może stać się “dobrym” i to “dobro” jest tym co wygrywa i jest lepsze.. tak ja to odebrałem. Wydaje mi się, że wszystko to kwestia tego w jakim wieku są dzieci, z którymi mamy zamiar wybrać się do kina

  • Joanna Gliniecka

   mam taką nadzieję, że własnie tak jest i na to liczę :) Mimo wszystko bardzo nie podoba mi się spot kinowy. Pozdrawiam i dziękuję za opinię:)

 • http://www.blogojciec.pl/ Blog Ojciec

  Może gdybym obejrzał ten zwiastun, to na film byśmy nie poszli.

 • http://matkanaszczycie.blogspot.com/ Mom on top

  Z początku, widząc reklamy, myślałam, że to jakaś zabawna bajka o śmiesznych stworkach, ale to już druga tego typu opinia, którą czytam o tym filmie i która mnie skutecznie do niego zniechęciła. Mój syn wprawdzie bawi się figurkami minionków z McDonalda i jest nimi zainteresowany, widząc wszędzie reklamy, ale bajka gloryfikująca zło, nawet w prześmiewczej formie, to na pewno nie jest coś, co chciałabym żeby oglądał. Może nawet ta prześmiewcza forma jest właśnie najgorsza, bo tak naprawdę w złu nie ma nic śmiesznego.

  • Ewa

   Ja wszystko co związane z tymi postaciami wyrzuciłam z domu.

   • Joanna Gliniecka

    My nic nie mamy i mieć nie bedziemy.

 • Michał

  Dziękuję za ten głos w dyskusji. Cieszę się, że mogłem poznać ten punkt widzenia. Z całą pewnością ostrożniej spojrzę na ten film i fabułę. Tak czy inaczej najważniejsze jest, by rozmawiać z dziećmi i uczulać je na odpowiedni tym rozumowania. niezależnie od tego jaki film obejrzymy.

 • Monika Andruszkiewicz

  Termin B.G. na pewno nawiazuje do B.C. nie ma tutaj żadnych wątpliwości. Jednak ani w tym, ani w całej reszcie bajki nic złego nie widzę. Ktoś tu jest mocno przewrażliwiony doszukując się ZŁA.

Close
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better