Tyle mają w sobie tajemnic!

Ten rok był istnie zamkowy. Po Jurze wybraliśmy się do kolejnego zamkowego zagłębia – na Dolny Śląsk.  Tam zamków też jest tyle, że można je i przez tydzień zwiedzać i na każdym kroku wpadać w zachwyt.

Książ w przypadku Dolnego Śląska to „oczywista oczywistość”- największy, (największy na Dolnym Śląsku, a trzeci w Polsce – po Malborku i Wawelu). Byłam tam w 6 klasie podstawówki i niewiele pamiętam. Oczywiście bryłę zamku, trasy spacerowe – tak. Ale wnętrz czy tego, czy mi się podobał – nie przypomniałam sobie. Dziś szczerze mówiąc zamek średnio mi się przypadł do gustu. Wielki, to fakt, ale wiele wnętrz jest niezrekonstruowanych, a zaadaptowanych na współczesne potrzeby, takie jak wystawy malarstwa współczesnego czy sklepiki i właśnie to mi nie pasowało. Wejście jest drogie. W sumie będę szczera- ogród, stajnia i palmiarnia podobały mi się bardziej niż sam zamek i ta opcję polecam na wyprawę z dziećmi. Mądrzejsza o te słowa, dziś raczej do wnętrz bym nie wchodziła.

Zamek KsiążZamek KsiążZamek KsiążIMG_20160821_150443596Zamek KsiążZamek KsiążZamek KsiążZamek KsiążZamek Książ

Palmiarnia trochę przypominała mi w niektórych miejscach kanaryjskie parki botaniczne, czasami rumską kaktusiarnię. Był też biały paw. Tyle lat człowiek żyje i pierwszy raz widziałam takiego ptaka.

palmiarnia Książpalmiarnia Książpalmiarnia Książzamek Czochazamek Czochastajmia Książ

Zamek Czocha to też duma Śląska. Mi się podobały zwłaszcza drzwi do skarbca (ale grube!), tajemne przejścia (dziś przez wytarcie parkietu- już nie takie tajemne) i łóżko w sypialni (nie dość, że wielkie, to jeszcze posiada zapadnię). Jako siedziba Ludowego Wojska Polskiego ma „odpowiednią” biblioteczkę, bo ta historyczna została rozkradziona, spalona, wiadomo zawirowania historyczne 😉 Wieża widokowa też jest fajna, Kasia poleca 😉 Niedaleko, ale już po czeskiej stronie jest Zamek Frydlant, o którym innym razem.zamek Czochazamek Czochazamek Czochazamek Czocha

Oba zamki skrywają w sobie jeszcze wiele tajemnic związanych nie tylko z czasami wojennymi. Milczą jak zaklete na temat swojej historii, wiadomo, część dokumentów architektonicznych zupełnie zginęła, a to, co się w nich działo też do dziś owiana jest milczeniem świadków.

Na koniec znów powrót do klimatu Orlich Gniazd, o których już Wam wspominałam tu – Bolków. Do szlaku Orlich Gniazd nie należy, ale wizualnie Jurę mi przypominał :)zamek Bolków zamek BolkówIMG_20160820_123211404zamek Bolkówzamek Bolkówzamek Bolkówzamek Bolkówzamek Bolków

  • http://tygrysmamatuitatatu.blogspot.com/ tygrysimy

    Piękne wakacje za Wami. Przyznam, że nigdy nie byłam w odwiedzonych przez Was miejscach. Książ robi wrażenie z zewnątrz, ale faktycznie wnętrza są słabe. Pewnie spodobałaby się Wam Pszczyna.

  • http://tosimama.blogspot.com/ TosiMama

    Odwiedziłam wszystkie trzy i każdy z nich mnie zachwycił:) Każdy z nich skrywa w sobie mnóstwo tajemnic i każdy zachwyca swoim pięknem!

Close
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better