Święta Woda – opinię wyrób sobie sam

Jest takie miejsce pod Białymstokiem, które chciałabym Wam pokazać. Miejsce łask, próśb, uzdrowień, pielgrzymek i wypoczynku. Byłam tam wiele razy.Sanktuarium znajduje się dosłownie kilka kilometrów za rogatkami miasta, dojazd na rowerze, komunikacją miejską nie stanowi problemu, a  co dopiero samochodem po nowej trasie. Główny obiekt to malutka kaplica z XVIII wieku pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej. Ile mam wspomnień z tym wzgórzem! Pielgrzymki, Dni Wspólnoty… Teren niewątpliwie jest bardzo zadbany, wypielęgnowany, stanowi miejsce kultu i wypoczynku.  Teren jest łagodny, równy, w związku z tym każdy wózkowicz (z dzieckiem w wózku czy inwalida) możliwości poruszania się mają przyzwoite.

święta Woda z wózkiem

Święta Woda z wózkiemświęta wodaIMG_3332

Święta Woda znajduje się na trasie do Sokółki, więc planując wyjazd do miejsca Cudu Eucharystycznego, warto zatrzymać się i tu, tym bardziej, że jest to jeden z kościołów Roku Miłosierdzia.

Święta Woda rok miłosierdziaŚwięta Woda rok miłosierdzia

Organizacja plenerowej Drogi Krzyżowej? Nabożeństwo Dróg Boleści Matki Bożej? Ślub w plenerze? Zawsze możliwe. To zdecydowane walory. Posiada zaplecze logistyczno- gastronomiczne, dzięki czemu można przeżyć tam i rekolekcje czy konferencję i urządzić wesele (byłam!).

święta Woda ślub w plenerzePlac zabaw przyciąga maluchy, są miejsca do innych wspólnotowych form wypoczynku. Kiedyś Święta Woda słynęła ze źródełka w Grocie Matki Boskiej, dziś raczej z góry krzyży.święta Woda grota Matki BożejŚwięta woda Góra krzyży

Właśnie… góra krzyży, a nie Góra Krzyży. Krzyży w Świętej Wodzie niestety jest chyba za dużo. Zwłaszcza te za 2 zł ze stojaka…

krzyże święta WodaKrzyże aż „płyną” po wzgórzu. Setki tysięcy krzyżyków ustawiono w ciągu ostatnich kilkunastu lat… teraz je można kupić 'od ręki" ze stojaków prawie jak z automatu. Z drugiej strony to niewątpliwe świadectwo czyichś modlitw… Bardzo chciałabym, by tak było, choć wiem, że część osób zostawia krzyżyk na podobnej zasadzie co wpis do księgi gości… bez refleksji, na pamiątkę „ja tu byłem”.

Święta Woda przepych

Święta Woda przepychŚwięta Woda przepychŚwięta Woda przepych

Mam jednak wrażenie, że Święta Woda trochę już jest aż za bardzo multi użyteczna, a niektóre rzeczy rażą mnie po oczach. Podoba mi się kwestia wydzielenia miejsca spowiedzi. Ale nie wiedząc, co to jest – z daleka myślałam, że w lasku nastawiano… straganów i stoją puste. Niestety tak wyglądają te konfesjonały. A nazywanie placu zabaw (i wiat piknikowych) mianem kaplicy radości jest już trochę otarciem o profanum.Święta woda lasek pojednania IMG_3304 IMG_3305Święta Woda plac zabaw

Czy to tylko moja opinia? Co sądzicie?

 • http://sledztezpies.blogspot.com marieanne

  Ja już od dość dawna mam wrażenie, że to co się w Świętej Wodzie dzieje idzie w złym kierunku. Twoje podsumowanie (dawno tam nie byłam) tylko to potwierdza.

 • http://okiemsary.wordpress.com Anna

  Wow! Ślub i wesele w takim miejscu musi być niesamowitym przeżyciem! Podoba mi się ilość bieli (kościół, figury) i zarazem bliskość natury.

 • http://pieluszkiwielorazowe.com.pl/ pieluszkiwielorazowe.com.pl

  Piękne, niezwykłe miejsce! W dodatku ślub w takim miejscu – niezwykłe! Mam znajomych z Białegostoku i nigdy nie pytałam ich co ciekawego można zobaczyć w ich okolicy, a tutaj taka perełka!

 • http://tygrysmamatuitatatu.blogspot.com/ tygrysimy

  Nie umniejszam intencji osób, które pielgrzymowały do Świętej Wody z krzyżami, ale to nie jest miejscowa tradycja, a zaczerpnięta bodajże z Litwy, dla wielu kojarząca się ze Świętą Górą Grabarką. Mam wrażenie, że sanktuarium oddaliło się trochę od źródeł. Niestety dla wielu osób kojarzy się też ze świetnym placem zabaw.
  Dla mnie bliższe jest sanktuarium w Hodyszewie. 3 lipca wybieramy się z Synkiem na odpust dziecięcy.

Close
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better