Sanktuaria Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Szkoda przeoczyć.

Jura Krakowsko – Częstochowska to nie tylko skałki i zamki. Oto Sanktuaria, które szkoda przeoczyć.
Od razu zapewniam, są to miejsca, które warto zapamiętać, zaznaczyć na mapie, poznać i odwiedzić planując urlop na Jurze lub w okolicy. Mają bogatą historię, są świadectwem łask i nawróceń. Urzekają ciszą i tajemnicą.

Sanktuarium Matki Boskiej Skałkowej w Podzamczu
Jeśli planujecie odwiedzić zamek w Ogrodzieńcu, dosłownie kilkaset metrów dalej, na głównej drodze w Podzamczu, znajduje się Sanktuarium Matki Boskiej Skałkowej. W skale urządzona jest kaplica, zamykana szklanymi drzwiami. Na zewnątrz – rzędy białych ławek i reprezentacyjna trawa. Miejsce w sam raz na romantyczny ślub w plenerze (gdyby nie niepewna polska pogoda).

Sanktuarium Matki Boskiej Skałkowej Sanktuarium Matki Boskiej Skałkowej Sanktuarium Matki Boskiej Skałkowej IMG_6460Sanktuarium Matki Boskiej Skałkowej
Jeśli mamy iść dalej za urokliwością (co oczywiście nie jest najważniejsze, ale miejsce naprawdę jest piękne i zadbane), to ciekawe jest Sanktuarium w Żarkach - Leśniewie, którego opiekunami są ojcowie Paulini.

Sanktuarium Matki Bożej Leśnioweskiej Patronki Rodzin
Piękny barokowy kościół, cudowna Figurka Matki Boskiej, a na zewnątrz imponujący park z zieleniutką trawą przystrzyżoną pod linijkę. Miejsce stworzone do odpoczynku dla mieszkańców i pielgrzymów po Mszach i nie tylko. Zachęcam do zapoznania się z ofertą Sanktuarium, bo ojcowie stawiają na błogosławienie (rodzin, małżeństw, dzieci… w niedzielę, bodajże o 11) i formację małżeńską - (liczne!) rekolekcje.

Sanktuarium Matki Boskiej LeśniowskiejSanktuarium Matki Boskiej LeśniowskiejSanktuarium Matki Boskiej Leśniowskiej

Sanktuarium Matki Boskiej LeśniowskiejIMG_6423IMG_6393IMG_6348

To Sanktuarium pragnę wyróżnić dodatkowo za dostrzeżenie tego, że dewocjonalia i pamiątki nie powinny być chińsko-kiczowate. Niestety taki trend w wielu miejscach zauważam. Kto to jeszcze kupuje? Matka Boska, Jezus, święci, aniołowie zasługują na to, by przedstawiano ich pięknie, a nie na tanim produkcie, który szybko wyblaknie lub jest mizernie wykonany.
Sanktuarium ma bardzo szeroką gamę produktów lokujących w sobie ofiarę na kościół. Do wyboru są krówki Leśniowskie, czekolady, wiele produktów naturalnych pięknie opakowanych.
Ciekawe są też materiały informacyjne promujące miejsce i wreszcie ktoś pomyślał o dzieciach. W lokalnym sklepiku jest naprawdę duży wybór książeczek i malowanek o Sanktuarium.Sanktuarium Matki Boskiej Leśniowskiej IMG_6831

Sanktuarium Matki Boskiej Skarżyckiej
Ostatnie Sanktuarium wyróżnia się od pozostałych, także wiekiem. Sanktuarium Matki Bożej Skarżyckiej. Bardzo stary kościół. Cudowny Obraz. Gospodyni miejsca obdarza łaskami. Pielgrzymowaliśmy do niego pieszo wraz z im mymi uczestnikami Tradicampu. Z różnych względu ostatni raz na pieszym pielgrzymkowym szlaku byliśmy prawie 100 lat temu (no dokładnie licząc – 4 ;)). Miło było wrócić do tej praktyki.

Sanktuarium matki Boskiej Skarżyckiej IMG_6882

  • http://tygrysmamatuitatatu.blogspot.com/ tygrysimy

    Sanktuaria często są niedoceniane i pomijane na trasie wakacyjnych wędrówek. A szkoda, bo są to często miejsca niezwykłe pod względem architektury i historii. Poza tym dają okazję do zadumy. Nam zdarzyło się jednego lata przejechać kawał Polski w poszukiwaniu jednego (ważnego dla nas sanktuarium) sanktuarium. Okazało się, że było w zupełnie innym miejscu niż go szukaliśmy, co wydaje się dziwne w dobie internetu.

Close
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better