Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie

Nie samą Jasną Górą Częstochowa stoi. Co można jeszcze zwiedzić, gdzie zrelaksować się „na luzie”? Oto propozycja dla pielgrzymów po godzinach, katoturystów i nie tylko.

Jak Wam wspomniałam, w roku wielkich rocznic Maryi, udało nam się być i w Fatimie (1,2,3,4) i w na Jasnej Górze. Został nam tylko Gietrzwałd 😉 ale i to postaramy się nadrobić.

Na Jasnej Górze byliśmy przy okazji Tradicampu ( więcej tu: 1,2,3,4). Nawet dwukrotnie. Raz okazja nadarzyła się niebywała. Moi rodzice jechali na urlop do Krościenka (wraz m. in. ciocią i wujkiem). Człowiek tyle lat żyje… tyle razy na Jasnej Górze był… tylko z własnymi rodzicami nie, nie mówiąc już o ojcu chrzestnym. Wszystko nadrobiliśmy w tym roku i wspólnie ze 2,5 godzinki spędziliśmy w duchowej stolicy Polski na modlitwie i zwiedzaniu.

W niedzielę byliśmy ponownie, chcieliśmy przed obiadem, Mszą w Kaplicy i Apelem Jasnogórskim coś jeszcze pozwiedzać w Częstochowie. Kandydatury miałam dwie:

  • Park Miniatur Sakralnych
  • Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II

Muzeum odpadło kilku powodów: raz cena (40 zł bilet normalny!, no ceny mocno europejskie, bo w Fatimie płaciliśmy średnio 8e za  wstępy do muzeów), dwa w niedzielę nieczynne.

Tym sposobem zdecydowaliśmy się, że zwiedzamy Park Miniatur.

Czy warto zwiedzić Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie?

Myślę, że tematyczne parki miniatur to ciekawa sprawa. Ja zawsze chciałam zobaczyć miniatury w Inwałdzie, tylko nigdy nie było nam po drodze:) Byliśmy za to w Parku Miniatur Zamków Krzyżackich w Chełmnie (bezpłatny!) i  na Kaszubach (bardzo ciekawy, ale niektóre budowle są mniej lub bardziej zniszczone).

Dobór sanktuariów jest naprawdę dobry, tyle tak ważnych dla chrześcijaństwa miejsc! Jaka szkoda, że człowiekowi może nie być dane wszędzie tam pojechać! To chociaż na bryłę popatrzy – i to jest bardzo dobra sprawa. Dzięki przestrzenności jeszcze bardziej można daną budowlę poznać. Dzieci są jeszcze małe (Piotruś nawet nie został wliczony w bilet, choć 3 lata miał skończone), ale może Kasia  coś zapamięta, albo w przyszłości jej to pomoże, gdy będzie poznawała w szkole te budowle? Z resztą już teraz często mówiła, że mama tu była… a byłam w Asyżu, Bazylice św. Piotra i Katakumbach (i oczywiście w Fatimie i Wilnie, ale akurat tam byliśmy całą rodziną). miniatura Bazyliki św. Piotraminiatura Bazyliki św. PiotraPark Miniatur Sakralnych w CzęstochowieKatakumby miniaturaKatakumby miniaturaIMG_3801IMG_3803

(przy okazji przypominam wpis o pracy plastycznej dla dzieci - znaki pierwszych chrześcijan)

miniatura Sanktuarium w FatimieIMG_3809miniatura Sanktuarium w FatimieIMG_3789miniatura Ostrej BramyIMG_3835Tym razem moją szczególną uwagę zwróciły Bazylika w Lourdes, Santiago de Compostela i Efez. Czego mi brakowało? Jasnej Góry!

Miniatura  Sanktuarium w LourdesMiniatura  Sanktuarium w LourdesMiniatura Santiago de CompostelaIMG_3786IMG_3856

Poza tym do odwiedzenia są wszystkie sanktuaria, jakie znacie i nie znacie najważniejsze na mapie pielgrzymkowej świata. Ustawione w sporej od siebie odległości, tak, by sobie nie zawadzały i spokojnie można je było obejść, obejrzeć, poczytać o nich i nie rozpraszać się następnym budynkiem 😉 Dodatkowy atut- a byliśmy w upalną niedzielę 10 lipca ok. 15  (czytaj- Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja, kilkadziesiąt tysięcy ludzi) – było pusto! Kilka osób tu, kilka tam. Mogliśmy zwiedzać park na spokojnie.

IMG_3859 IMG_3847 IMG_3808 IMG_3776 IMG_3763 IMG_3759 IMG_3758 IMG_3754 IMG_3751

A co uważam już za przerost formy nad treścią? Gigantyczny pomnik św. Jana Pawła II. Być może rekord świata. Wielki, sami porównajcie- przed nim jest standardowej wysokości płot.IMG_3874pomnik gigant Jana Pawła II

Na koniec zwiedzania dzieciaki czeka atrakcja. Park linowy wliczony w cenę biletu (dla dzieci w wielu 3-12 lat). Naszym się bardzo podobał :) Gdyby mogli, to byliby tam jeszcze dłużej i pytają, czy jak za rok przyjedziemy, to też tu pójdziemy. Kto wie?park linowy Jasna Górapark linowy Złota Górapark linowy Częstochowapark linowy Częstochowa

  • http://miodowakropelka.blogspot.com Marta

    Ciekawe! Gdyby Was kiedyś rzuciło na Dolny Śląsk, to polecam park miniatur w Kowarach :)

  • http://matkanaszczycie.pl Mom on top

    Właśnie miałam ochotę się tam wybrać, ale zawsze już brakuje nam czasu!

Close
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better