Osada Sławutowo – wizyta u Słowian

Północne Kaszuby są pełne pięknych i tajemniczych miejsc. By niektóre z nich odkryć, trzeba po prostu( się) o nich (do)wiedzieć. Pocztą pantoflową w XXI wieku. Taką miejscowością jest m. in. niepozorne Sławutowo. Do tej pory słynące z Dworku św. Antoniego, teraz wzbogacone o nową atrakcję. Niedawno usłyszałam, że ktoś wybudował tam osadę średniowieczną wzorowaną na osadach z czasów IX/X wieku. Doskonałe miejsce na niedzielny wypoczynek, prawda? Pojechaliśmy sprawdzić.

20150524_141212Choć o osadzie nie dowiemy się z przewodników, map, atlasów, informacji turystycznej i ulotek , od drogi na Półwysep znajdują się dobre oznaczenia i drogowskazy. W Sławotówku skręcamy w lewo i dalej jedziemy jak strzałki na tablicach pokażą. Na końcu wsi, na uboczu czeka prawdziwa zrekonstruowana osada średniowieczna. Podobno w Sławutowie była taka osada (w trochę innym miejscu). Została otworzona dopiero w tym roku, właściciele i pracownicy dopiero rozpoczynają pracę, ale daję słowo, to miejsce z ogromnym potencjałem.

20150524_135851

kolaż 9

Co takiego ujmuje w osadzie? Dbałość o dobre odwzorowanie średniowiecznego grodu i detale i o to, by turystę w prosty sposób nauczyć historii i pradawnego rzemiosła.

kolaż 5

kolaż 6"Mieszkańcy" lepią garnki z gliny, pieką średniowieczne chleby, tkają,  w kotle nad paleniskiem gotują posiłki. Czy są chętni na botwinkę prosto z kotła nad paleniskiem za 5 zł, albo na redniowieczne chleby - podpłomyki z dżemem (inspirowane słowiańskimi podpłomykami z dzikim miodem i makiem) za 4 zł?

kolaż 7

kolaż 4Państwo chętnie służą wiedzą geograficzną, etnologiczną, historyczną. Wszystko pokażą, wytłumaczą. Mają swoje marzenia.IMG_7004

Chcieliby, aby w osadzie były zagrody ze zwierzakami, już teraz jest mały ogródek, gdzie uprawiane są warzywa takie, jakich używano w średniowieczu. W chatach suszą się grzyby i zioła. Mają miejsce do imprez plenerowych- miejsce na ognisko.IMG_7180

Jest też wiata namiotowa z ławkami. Po co tam tylko buda z goframi i lodami? Dobrze, że dobrze schowana, bo nie pasuje do wystroju. W planach organizacja tematycznych urodzin (nie tylko) dla dzieci, wesel i imprez historycznych (tj. święto chleba). Ach, gdyby skupić wokół osady bractwo rycerskie?

W tej chwili gród składa się z kilku chat krytych strzechą.

IMG_7081Do każdej z ośmiu chat osady można wejść. W środku pojawia się wystrój. W jednej z chat np. stoi piękne (!) łóżko piętrowe wyścielone słomą.

IMG_7119W innej chacie wstawione są ławy- można zjeść pod dachem dania z kotła. W innej suszą się zioła… Oczywiście są tez wieże: brama wejściowa i wieża warowna (atrakcja dla Kasi, która kocha wieże wszelakie) na które można wejść i podziwiać osadę z góry.

kolaż 1

IMG_6991

Wszystko ogrodzone jest palisadą z wysokich pali.

kolaż 8

kolaż 10

Roczniak w Osadzie Sławutowo

Nasz roczniak był bardzo zadowolony ze spaceru. Teren jest dostosowany do jazdy wózkiem- błoto w grodzie jest niestraszne, bo wszędzie są dogodne trasy. Problem pojawia się z wejściem do chat. Wszędzie są wysokie progi. Bardzo wysokie. Nasz piechur był przeszczęśliwy z tego powodu. Wspinał się, przechodził, pełen szał.

Gorzej, gdyby trzeba było śpiocha pilnować w wózku, bo ciągłe przerzucanie wózka przez próg byłoby męczące. Ważna sprawa. Są miejsca, które mogą być gorące, a które działały na roczniaka jak magnez. Piece, paleniska. Wszystkie, gdzie się bawił były sprawdzone i zimne. Od gorących trzymaliśmy go z daleka. kolaż 2

kolaż 3

Oczywiście nie ma szans, aby osoba niepełnosprawna jeżdżąca wózkiem do środka chat się dostała. Pocieszające jest to, że chaty są małe, można podjechać do drzwi i zajrzeć do środka. Widzi się wtedy prawie wszystko.

IMG_7085

 

Ps. Czy ptrzebujecie więcej inspiracji na wycieczki nie tylko z małym dzieckiem? Zapraszam do akcji "Podróże kształcą" na blogu Maluszkowe Inspiracje :)

  • Mariusz Klimek

    Tak blisko, a nigdy o tym nie słyszałem. Muszę kiedyś odwiedzić :-)

Close
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better