Odkryj tajemnicę Władysławowa

Chcę dziś Was zabrać do miejsca, o którym raczej nie macie pojęcia. Warto odkryć tajemnicę Władysławowa i mówić o niej głośno.

Wrzuciłam Wam kiedyś pojedyncze zdjęcie z Sali Papieskiej przy parafii we Władysławowie. Sala istnieje już kilka lat, aczkolwiek jest to miejsce odwiedzane raczej tylko przypadkiem lub przez tych, którzy  wiedzą, że tam jest. Ja sama dowiedziałam się o niej tylko dlatego, że w marcu byłam na Rejonowym Dniu Wspólnoty Ruchu Światło – Życie we Władysławowie. Milczą o niej informacje turystyczne, przewodniki i strona parafii, a szkoda, bo Polacy kochają przecież św. Jana Pawła II. Więc mówię głośno:

Kiedy będziesz we Władysławowie, zobacz tą Salę 

Jak do niej trafić? Wjeżdżając do Władysławowa kierujemy się w stronę Jastrzębiej Góry, wjeżdżamy na teren parafii (tak, wiem, bryła kościoła najpiękniejsza nie jest, ale za to jakie wewnątrz ładne światło dają witraże, jaki długi jest stół eucharystyczny z obrusem z kaszubskim haftem, są relikwie św. Jana Pawła II), z prawej strony jest budynek katechetyczny. Przy samym parkingu znajduje się Sala Pamięci Jana Pawła II. Wejście przez księgarnię katolicką. Wstęp wolny.

Kościół we władysławowieKościół we władysławowieIMG_1265kościół we władysławowieIMG_1256

Kościół we władysławowie

To teraz, gdy już wiadomo, gdzie to jest, opowiem Wam kilka słów o samej Sali.

Latorośle i tata byli w niej pierwszy raz, ja drugi. Trochę patrzymy to tu, to tam. Dzieciom podobały się czapka (stylizowana na czapkę papieża) i płyty winylowe (mama, patrz jakie duże płyty!). Dobrze czytacie,  napisałam stylizowana, ponieważ większość przedmiotów to tylko przedmioty podobne do tych, których używał Papież. Jest więc replika sutanny, replika nart, okularów, wiosła, a nawet replika pistoletu z którego strzelano do papieża na Placu św. Piotra,. Skoro przedmioty stylizowane, to ktoś musiał o tym pomyśleć, zaproponować i tak właśnie jest. Widać tam ogrom pracy lokalnych parafian, którzy postanowili pokazać swoje wspomnienia związane z Janem Pawłem II.  Ich miłość do papieża, doświadczenie osobiste pielgrzymek, wiara… to wszystko sprawia, że Izba staje się miejscem „z duszą”. Dodatkowo umieszczono tam różne książki, zdjęcia, monety, medale, karty sektorowe z pielgrzymek papieskich, dokumenty Semper Fidelis. Jest historia pielgrzymowania Kaszubów na spotkania z Papieżem.

IMG_1290 sala pamięci jana pawła II władysławowo

sala Jana pawła II IMG_1269 IMG_1272 IMG_1273 IMG_1274   IMG_1295 IMG_1296

Miejsce serdecznie polecam. Naprawdę jest pełne takiej bliskości Jana Pawła II i pasji społeczności lokalnej. Czynne pn-sob 16-18 i niedziela przez prawie cały dzień. Ksiądz proboszcz rozważa otwarcie w sezonie (w dni powszednie) w zdecydowanie większej ilości godzin 😉 Obiecał też kawiarenkę z lodami. Trzymam za słowo księże Marku i do zobaczenia latem!

Ps. Jeśli szukacie innych miejsc, które warto zobaczyć we Władysławowie i okolicach to odsyłam tu (Władysławowo) i tu (Pomorze).

Close
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better