Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie z dzieckiem. Czy warto?

Kiedy okazało się, że jedziemy do Warszawy na mikołajki szukałam inspiracji na to, co można robić w stolicy zimą z dziećmi. Szybki research (dziecko w podróży) i w naszym żelaznym scenariuszu znalazły się iluminacja świetlna w centrum i Muzeum Domków dla Lalek. Co tu jeszcze pozwiedzać w niepewną pogodę?

Postanowiłam sprawdzić ofertę mikołajkową w Warszawie dla dzieci i tym sposobem trafiłam na ofertę Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Darmowe, w centrum… Super, biorę! Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie

Jakie są nasze wrażenia z mikołajek w Muzeum Fryderyka Chopina
w Warszawie?

Zadowolone dzieci to szczęśliwa mama. Dzieci były zachwycone. Warsztaty dopasowane do wieku (no może o 10 minut za długie). W sposób przystępny dla dziecka (zabawy aktywizujące i rzecz jasna nagrody) prezentowały muzykę… K. Szymanowskiego. Ćwiczenia miejscami były logopedyczne, miejscami aktorskie, podejście prowadzących – super. Dziękuję serdecznie Instytutowi za możliwość wzięcia w nich udziału – na zajęcia weszliśmy z marszu.

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie dla dzieciMuzeum Fryderyka Chopina w Warszawie dla dzieci

Jeszcze raz spotkała mnie miła niespodzianka ze strony obsługi. Pan ochroniarz sam zaczepił mnie, skierował do wyjścia bardziej przyjaznego wózkowej mamie i zawołał pracowników, którzy nam otworzyli drzwi. Raz jeszcze dziękuję obsłudze za serce i życzliwość.

Czy poza warsztatami zwiedziliśmy Muzeum?

Naturalnie, że tak i dzieci były w pełnej euforii. Aktualnie Muzeum Fryderyka Chopina wymieniane jest na liście 10 najciekawszych miejsc do odwiedzenia w Warszawie, więc cieszę się, że udało nam się go zobaczyć. Kiedy rok temu byłam w Warszawie, nie sądziłam, że może być tak przyjazny  dla dzieci. Tymczasem muzeum jest multimedialne i przyjazne dzieciom. W zasadzie, jeśli będziemy je trzymać z daleka od zabytkowych fortepianów i kilku mebli, to cała reszta  jest dla nich. Super! Niech swobodnie własnymi rękami, nogami (!) i słuchem poznają muzykę Chopina.

fortepian Fryderyka ChopinaMuzeum Fryderyka Chopina z dzieckiemMuzeum Fryderyka Chopina z dzieckiemMuzeum Fryderyka Chopina z dzieckiemMuzeum Fryderyka Chopina z dzieckiemMuzeum Fryderyka Chopina z dzieckiemIMG_3588IMG_3578IMG_3573IMG_3593IMG_3613

Nie ukrywam, że Instytut bardzo mi przypominał nasze gdyńskie Muzeum Emigracji (1 i
2). Dużo dotykania, iluminacji, skanów, słuchania… tylko temat inny. Była też sala zabaw dla dzieci, która Latoroślom mocno przypadła do gustu (z bajką, grą, układanką, magnesami, wszystko oczywiście w klimacie chopinowskim). Słowem – polecam, warto: dorosłym zapoznać się z twórczością F. Chopina dzieci zapewniam, że nudy nie będzie.

Sala zabaw dla dzieci Muzeum Fryderyka ChopinaSala zabaw dla dzieci Muzeum Fryderyka ChopinaSala zabaw dla dzieci Muzeum Fryderyka Chopina

Moje dzieci w Instytucie miały dodatkową atrakcję – wzięły udział w nagraniach promujących Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Przez chwilę mogły swobodnie pracować z kamera i być niby aktorami.

IMG_3524 IMG_3519 IMG_3517 IMG_3514 IMG_3512

Co mnie zaskoczyło:

  1. Dzieci – niesamowita ilość wycieczek szkolnych
  2. Obcokrajowcy- Było ich wielu. Chopin naprawdę był i jest popularny.

Co do dzieci, to wychodząc z muzeum wzięłam ulotki informacyjne. Muzeum ma przygotowane „ścieżki” – trasy, które mogą być np. muzealną grą terenową. Można z szatni wziąć ulotki i szukać elementów, wpisując przy tym informacje. Są materiały utrwalające wspomnienia z wizyty. Oferta jest naprawdę bogata.

Jeszcze jedno. Sklep z pamiątkami. Niemal bez kiczu, ale ceny są tam naprawdę wysokie.

IMG_3607 IMG_3608

Ps. Jeszcze 10, 15 lat temu powiedziałabym Wam, że nie lubię Warszawy. Duża, szara, problemy z komunikacją. Dziś zmieniam zdanie i odkrywam, że… da się ją lubić. Sieć połączeń staje się lepiej oznaczona, a i Google maps bardzo mi pomaga (Chwała Panu za GPSa w smartfonie). Podczas naszych mikołajek w Warszawie dużą część czasu spędziłam  sama z dziećmi w wielkim mieście. Wszyscy przeżyli i ja się nie zgubiłam. Pełen sukces i satysfakcja. Powiem więcej, odkrywałam z dziećmi miejsca, których nie znałam, a które znajdują się wśród warszawskich poleceń.  Warto się nad wyjazdem do Warszawy zastanowić. Polski Bus jest tani, bilety lotnicze czasami ceną zaskakują.  W niedzielę wstęp na Zamek Królewski i do Instytutu Chopina jest gratis. Warto się skusić, niedługo będą ferie zimowe.

Latorośle w Warszawie podpowiadają i polecają:

  • http://tygrysmamatuitatatu.blogspot.com/ tygrysimy

    Przyznaję, że do Muzeum Chopina jeszcze nie dotarłam, ale już wiem dlaczego. Po prostu czekałam na Tygrysa :) Z pewnością się wybierzemy. Kuszące jest nie tylko samo zwiedzanie, ale i warsztaty.

Close
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better