Miejsce, które musisz zobaczyć z córką w Warszawie

Nowość na mapie Warszawy. Otwarte raptem pół roku temu. Kiedy mi „mignęło” w Internecie, wiedziałam, że kiedyś  tam  dotrę i mojej Kasi sprawię niespodziankę. Byłam i Tobie też polecam, by tam się wybrać. To miejsce, które musisz zobaczyć z córką w Warszawie.

Trafisz na pewno. Pałac Kultury i Nauki, obok Sali Kongresowej. Cena biletów przyzwoita, a jeśli dorosły powie, że czuje się dzieckiem, wchodzi płacąc 5zł mniej. Widziałam też groupony.

gdzie jest muzeum domków dla lalek

Moje wyobrażenie było takie:

Przeniosę się w czasie, znów będę małą dziewczynką, która uwielbiała budować domki dla lalek Barbie z poduch tapczanowych i stołków, pójdę na wystawę, zobaczę 100 urokliwych domków dla lalek, wszystkie bohaterki oczywiście w koronkowych sukniach z gorsetami i bufiastymi rękawami (zawsze chciałam żyć w XIX wieku, stroje były bajeczne!). Tak było, ale nie w 100%.

Chcę Wam najpierw pokazać muzeum, jakiego się nie spodziewacie. Otóż w Muzeum Domków dla Lalek znajduje się cały pokój poświęcony kapliczkom i ołtarzom w miniaturze, zabawki sakralne były popularne na przełomie XIX i XX wieku Zwróćcie uwagę na te ołtarze, wyglądają jak prawdziwe, mają pełne wyposażenie liturgiczne i te detale! Jest bardzo sakralnie. Zakonnice, ślub (i pogrzeb), różańce, ołtarz i tryptyki (a także Arka Noego), a wśród klasycznych domków można odnaleźć też takie, które mają krzyże lub święte obrazy na ścianach.  święte obrazy muzeum domków dla lalekświęte obrazy muzeum domków dla lalekIMG_3897

Na stronie Muzeum można poczytać opisy niektórych domków, jednak część sakralna jest pominięta. Dlatego zwróćcie uwagę na:

 • Ołtarz Marii Magdaleny z obracanym tabernakulum, malowany w sposób taki, że efekt końcowy przypomina marmur. Ksiądz (może przybierać różne pozy dzięki szkieletowi opartemu na drutach) ubrany jest w stare szaty liturgiczne.
 • Ołtarz z XIX wieku z siostrami zakonnymi. Oprócz głównego świętego obrazu w ołtarzu jest jeszcze figura Matki Boskiej i kielich eucharystyczny.
 • Ślub. Para Młoda stoi z księdzem przed ołtarzem. Za nimi piękne kwiaty, krzyż, świece.
 • Pogrzeb zakonnicy. Jego obecność zaskakuje. No ale – memento mori. Celem tego ołtarza było oswojenie dzieci ze śmiercią. Siostry zakonne Kleczą przed trumną zmarłej, jest też ksiądz trzymający kielich. Trumna stoi przed ołtarzem. Mój wzrok przyciągnęły różne wota przed Obrazem.
 • Prawie stuletnią celę siostry karmelitanki. Jeśli ktoś jeszcze nie wie, jak wyglądały stare mieszkania zakonnic, to wyglądały właśnie tak – skromnie. Łóżko, klęcznik przed obrazem Matki Boskiej i Pismo Święte, stół z wielkim krzyżem. Była to zabawka mająca na celu ewangelizować, budzić zainteresowanie życiem zakonnym i kształtować powołanie.
 • Różańce i medaliki ołtarzyki muzeum domków dla lalek w Warszawieołtarzyki muzeum domków dla lalek w Warszawieołtarzyki muzeum domków dla lalek w Warszawieołtarzyki muzeum domków dla lalek w Warszawiecela zakonnicy muzeum domków dla lalekszkoła muzeum domków dla lalek

Przypominam, to wszystko są zabawki! Przyznam się szczerze, że choć zabaw w ślub z dzieciństwa pamiętam wiele, to nie przypominam sobie, byśmy czy bawiąc się z rówieśnikami, czy lalkami odprawiali pogrzeb.

Praktycznie wszystkie domki to okazy muzealne, dokładnie odwzorowujące wnętrza domów sprzed 40, 100, 150 lat. Niektóre – ręcznie robione. Piękne detale! Domki, mebelki, przy czym domek to także zabytkowa szkoła globusem i układem okresowym pierwiastków. Jest szpital i klinika weterynaryjna. Jest też coś, co zachwyci każdą dziewczynkę, mamę i babcię – salon sukien ślubnych z kapeluszami, naszyjnikami, gorsetami. Są sklepiki wszelkiej maści (z zabawkami, tkaninami, mięsem…) kramik kwiaciarski i apteka. W domkach odwzorowane jest codzienne życie. Tu kot siedzi na ławce, tu pranie się suszy… muzeum domków dla lalek
muzeum domków dla lalekmuzeum domków dla lalekszkoła muzeum domków dla lalekszkoła muzeum domków dla lalekszkoła muzeum domków dla lalekIMG_3895IMG_3890IMG_3866IMG_3858IMG_3827IMG_3790IMG_3785IMG_3882IMG_3881IMG_3878IMG_3870IMG_3947IMG_3852IMG_3849IMG_3824IMG_3769IMG_3768

Polecam serdecznie wszystkim, zapewniam, że obok takiego kunsztu nikt nie przejdzie obojętnie.

Ps. W trakcie naszej wizyty była wystawa czasowa szopek w miniaturze, technika dowolna, format maksymalnie 12 na 12 cm. Kto jeszcze ich nie widział, zdjęcia udostępniłam tu i tu.

 • http://tygrysmamatuitatatu.blogspot.com/ tygrysimy

  Jestem pod wrażeniem. Niesamowite miejsce. Co prawda córci nie posiadam, ale sama z przyjemnością zobaczę te domki przy najbliższej okazji.

  • Joanna Gliniecka

   Spotkałam tam młode dziewczyny, które już kolejny raz zwiedzaly wystawę, także wiek nie gra roli;) mi się bardzo podobało

 • http://kobietaipasja.pl Ula | Kobieta i Pasja

  Same chętnie bym poszła. Ale czy to wypada?.. 😉

  • Joanna Gliniecka

   Wypada! Uwierz mi, dużo studentek tam przychodzi :)

Close
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better