Lekcja przyrody jak z marzeń

To prawdziwa lekcja biologii naszych marzeń! Mamy okres szkolnych wycieczek adaptacyjnych, pogoda sprzyja jeszcze weekendowym spacerom, warto spędzić więc czas na świeżym powietrzu i tak jak my – zdobyć nową wiedzę.

Byliśmy zachwyceni. W ciągu 1,5 czy 2 godzin pan sokolnik opowiadał o historii sokolnictwa. A sięga ona czasów maczet i włóczni. Naszym przodkom ciężko było coś drobnego upolować takim narzędziem. Dlatego zaczęto wykorzystywać do polowań na drobną zwierzynę ptaki.

Kiedyś sokolnictwo (sztuka układania ptaków i polowanie) było domeną ludzi możnych i ozdobą wysokiego stanu. Zachowały się nawet ryciny chińskiego cesarza z ptakiem drapieżnym na rękawicy z bodajże z 1050 roku przed naszą erą. W Anglii sokolnictwo istniało w czwartym wieku przed naszą erą, a na naszych ziemiach – już Bolesław Chrobry miał królewską sokolarnię, a ptaki kupował za granicą. Później już praktycznie każdy król kontynuował tą tradycję. Pamiętacie z historii królewskie polowania?IMG_7368

No właśnie. Sokolnictwo w Polsce najbardziej rozwijało się w XV – XVI wieku. Pod koniec XVIII wieku wraz z rozwojem broni palnej zainteresowanie polowaniem z ptakami drapieżnymi spadło, w XIX wieku – wymarło. Ptaki drapieżne nawet stały się wrogiem, bo wyjadały zające czy kuropatwy (nota bene niedawno słyszałam prawdziwą historię o zabiciu yorka przez ptaka drapieżnego).

Ptaki drapieżne objęto ochroną w II połowie XX wieku. Dziś w Polsce żyje ok. 20 gatunków tych ptaków. Nie wolno im w żaden sposób szkodzić. Jeśli chcesz pomóc, bo widzisz ptaka w potrzebie – wezwij ekopatrol straży miejskiej. Być może znalezione przez Ciebie pisklę to podlot. Wcale nie wypadło z gniazda, tylko ćwiczy skrzydła, a jego matka tak jak ty siedzisz na ławeczce na placu zabaw, siedzi gdzieś na gałęzi i wszystko obserwuje…IMG_7367IMG_7381

Cała prawda o sokolole

Sokół gniazda nie buduje – przesiaduje na skałach, klifach. Czy wiecie, że sokół kiedy leci, to mija małe samoloty? Lata z prędkością 300-320 km/h. słyszano też o 389 km/h. Polują na to, co najłatwiej zdobyć i nie latają dla przyjemności. Kiedy więc sokół lata? W trzech przypadkach: jest głodny i zdobywa pożywienie, ucieczka lub szukanie partnera. Energia przecież jest cenna i trzeba ją chronić, a polowanie kończy się sukcesem jedynie raz na pięć poszukiwań, więc nie wiadomo, kiedy będzie następny posiłek 😉IMG_7360

Sokoły żyją do 19 lat (większość niestety nie dożywa roku),  mając 16 – 17 kończą okres rozmnażania, a ich rewir łowny to ok. 90-100 kilometrów kwadratowych.

Orzeł przedni – nie toleruje obecności ludzi

W Polsce żyje ok. 25-35 par tych ptaków. Potrzebuje otwartych przestrzeni do latania, dlatego żyje głownie w Beskidzie Żywieckim. Składają do dwóch jaj, z czego przeżywa większe i silniejsze pisklę.

orzeł przedni

orzeł przedni

Orzeł żyje długo. Na wolności 32 lata (zanim jest w stanie sam zdobywać pożywienie), a w zoo – słyszano i o 57 (mięsko dostarczane pod sam dziób). Lata też z prędkością powyżej 300 km/h. Orły gniazdują na jodłach i punktach skalnych. Cechuje go silny terytorializm. Z odległości 20 km jest w stanie zobaczyć i rozpoznać drugiego orła.  Ma świetnie rozwinięte zmysły. Z 3 – 4 km zobaczy zdobycz wielkości gołębia. Ma też wielką siłę! Wiecie, że potrafi zacisnąć łapy na rękawicy sokolnika 15 x silniej niż uścisk dłoni dorosłego mężczyzny? Jego uścisk może boleć!

Na koniec sowa – puchacz bengalski

sowa, puchacz

puchacz bengalski

IMG_7410IMG_7413

Ale on ma słuch! Słyszy pełzającą dżdżownicę. Rozpiętość skrzydeł- 1,80 m. Tyle, co wzrost dorosłego mężczyzny. Gałkami ocznymi nie porusza – rusza za to głową i spokojnie oglada swoje plecy. Skręt głowy to ok. 270 stopni – ma po prostu więcej kręgów niż człowiek, dlatego ma takie zdolności.

 

Miejsce – Sokolarnia, Białostockie Muzeum Wsi

Czas – Każda sobota o 12 lub w grupach min. 10 osób – do uzgodnienia.

Cena: wstęp wolny

Ptaki w prelekcji: orzeł przedni, sokoły, jastrząb, sokół wędrowny i inne.

ptak drapieżny,

sokół

IMG_7366

Sokolarnia jest przy Białostockim Muzeum Wsi. Warto więc wybrać się na dalszy spacer po skansenie, zobaczyć stare chaty z Podlasia i … bimbrownię (psssst, ja tego nie mówiłam i nie popieram). Mozna przyjemnie pospacerować i pobawić się w starym otoczeniu.

IMG_7037 IMG_6994 IMG_6990IMG_7063IMG_7050IMG_7051IMG_7057IMG_7077IMG_7091IMG_7108

 

Ps. Zdjęcia w większości wykonane są przez mojego tatę. W tym czasie mój aparat wypoczywał (beze mnie) w Barcelonie. Tato, dzięki!

Wpis znajduje się w katalogu akcji "Podróże kształcą". Na blogu Maluszkowe inspiracje znajdziecie wiele innych ciekawych relacji wakacyjnych.

 

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

    Syn miał lekcję z sokolnikami w szkole i był zachwycony (ma 6 lat). Odważył się nawet założyć rękawicę i sowę na niej posadzić. P.S. Będę do Ciebie zaglądać!

Close
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better