Gietrzwałd, miejsce cudu

Czy wiecie, ile jest w Polsce miejsc objawień maryjnych, oficjalnie uznanych przez kościół? Sześć? Dwanaście? Nie, tylko jedno. Tyle jest objawień i tylko jedno uznane? Dokładnie jedno-w Gietrzwałdzie. Zaskoczeni?

Gietrzwałd jest dla nas miejscem wyjątkowym i bywamy w nim kilka razy w roku. Jako, że drogą S7 jeździmy dość często, kiedy tylko możemy – zajeżdżamy do Matki Bożej, czasem na Mszę, czasem na modlitwę, a czasem po prostu na obiad.

W XIX wieku Matka Boża objawiła się dziewczynkom w Gietrzwałdzie. Były to  okresy zaborów, a Matka Boża mówiła po polsku do dziewczynek z polskich rodzin. Objawiała, że jest Niepokalanie Poczęta i zachęcała do codziennego odmawiania różańca. Jedna z tych dziewcząt, gdy podrosła, wstąpiła do zakonu. Obecnie trwa jej proces beatyfikacyjny. Badania kościelne nad autentycznością objawień są długie, szczegółowe i pochłaniają wiele czasu. O objawieniach w Gietrzwałdzie od razu wiedział miejscowy proboszcz i to on prosił dziewczynki, by zapytały Maryję, czego żąda.

Widzenia miały miejsce w niewielkiej miejscowości, pod samą parafią. Gdzie dokładnie to jest miejsce? Tu gdzie dziś stoi kościół? Przy źródełku? Nie, przed samym wejściem do kościoła. Aktualnie jest tam ustawiona kapliczka maryjna, klęczniki, krzesła. Jest napis wzywający do odmawiania różańca. To tam.

IMG_2449

Za co  cenię Gietrzwałd?

Choć to ważne miejsce na mapie religijnej Polski, Gietrzwałd jest miejscowością małą, cichą, spokojną. Bez zgiełku, bardzo zieloną. Czerwona wieża kościoła widoczna jest z daleka, a sam kościół nie wyróżnia się od innych polskich czerwonych budowli. Niepozorny i ciemny w środku. Na terenie przykościelnym imponuje ilość czerwonych pelargonii. Piękne! Dopiero w tej ciszy – kiedy człowiek się rozejrzy, widać miejsce pielgrzymkowe. Dom rekolekcyjny, dom pielgrzyma, sala konferencyjna, imponująca droga krzyżowa, ołtarz polowy i źródełko.

Do Gietrzwałdu nie zjeżdżają autokary w ilościach niezliczanych, nie jest to wielki kompleks pielgrzymkowo-turystyczny, choć baza naprawdę jest. Powiem tak – miejsce trzeba poznać i docenić, dlatego też nie pokazuję Wam wszystkich zdjęć. Zajedźcie, zobaczcie.objawienia w Gietrzwałdzieobjawienia w Gietrzwałdzieobjawienia w Gietrzwałdzieołtarz polowy gietrzwałdźródełko Gietrzwałdźródełko Gietrzwałdpielgrzymka Gietrzwałd

Close
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better