Całun Turyński – zobacz go w Polsce.

Całun to płótno, w które owinięto ciało Chrystusa po śmierci i w nim pochowano. Ikona Wielkiej Soboty i Jej pamiątka. To dwustronne ślady figury ludzkiej, uśmierconej w okrutnej męce. Odbicie powstało w momencie zmartwychwstania. Całun  przeszedł wiele szczegółowych badań i przetrwał pożar. Jest podobno autentyczny, ale Kościół zostawia sprawę oryginalności do rozstrzygnięcia w sercach i sumieniach wiernych.  Święty Jan nawiedzając grób Jezusa i widząc, że jest pusty, widział też chusty. Od tego czasu materiał stał się relikwią przechowywaną z czcią przez pierwszych chrześcijan, potem prawdopodobnie przez bogate rodziny i możnych tego świata, aż w 1983 r. ostatni król Włoch przekazał go papieżowi Janowi Pawłowi II.

Nie wiem, czy słyszeliście, ale od 19 kwietnia do 24 czerwca 2015 r. było można adorować wystawiony na widok publiczny Całun. Okazją będą obchody dwusetnej rocznicy urodzin św. Jana Bosco, który w Turynie założył pierwsze oratorium dla młodzieży i w Turynie zmarł. To niebywała okazja, bo Całun na widok publiczny wystawia się niezwykle rzadko i zawsze przyciąga tysiące, a nawet setki tysięcy, pątników z całego świata. 21 czerwca  pielgrzymował tam sam papież Franciszek. Trochę daleko i dla nas za drogo, by jechać do Turynu, choć jak myślę, w wielu z Waszych serc ta ochota jest, a być może niektórym będzie dane udać się na taką pielgrzymkę.

Dla wszystkich, którzy do Włoch nie pojadą, mam dobrą informację.  Są na świecie miejsca, w których można Całun zobaczyć w pełnej okazałości (w jego wiernej kopii). Kto będzie spędzał wakacje na Teneryfie- niech zajrzy do La Orotavy, a kto tak jak my wybiera „Dojlidy zamiast Florydy” informuję, że w naszym kraju jest kilka miejsc, gdzie taką kopię można nawiedzić. Jedynym takim miejscem w północno-wschodniej części Polski jest kurpiowski Myszyniec. Tam byliśmy.

Całun Turyński w Myszyńcu znajduje się w przygotowanej dla niego kaplicy w najstarszym budynku na Kurpiach -  dzwonnicy z 1708 r. przed parafią Trójcy Przenajświętszej. Płótno jest imponujących rozmiarów. 437 x 113 cm. Szczerze mówiąc, nigdy na jego wymiar nie zwracałam uwagi. Nawet nie wiem, czy znałam. Dopiero jak przed nim stanęłam, to do mnie dotarło, jaki to jest wielki kawał sukna! Szerszy niż niejeden pokój. Serio. W kaplicy jest wystawiony klęcznik, tłumu nie ma. Spokojnie można adorować Chrystusa w Jego męce i zmartwychwstaniu. Myśmy mieli to szczęście, że byliśmy „na świeżo”- w Oktawie Wielkanocnej.

IMG_3931

IMG_3960

Warto też wstąpić do pięknie zdobionego kościoła. Powinien być otwarty. Od 7 do 17 trwa adoracja.

myszyniec

IMG_3940

Zachęcam do zajechania do Myszyńca, zwłaszcza  podczas weekendowych i wakacyjnych wyjazdów.

całun

IMG_3922

Close
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better