Piramida żywieniowa, smacznego kolego!

To nasze niedawne odkrycie. Po kilku wykładach z dietetykami ( pisałam o tym dla Składu Dobrych Wartości), koleżanka poleciła mi książkę Urszuli Kozłowskiej „Smacznego kolego”. Co w niej jest takiego wyjątkowego?

Po pierwsze: autorka. Wierszyki  dla dzieci Urszuli Kozłowskiej to jakość sama w sobie. Mamy dużo jej książeczek i pewnie jeszcze kilka mieć będziemy. Polecam wszystkim rodzicom i dzieciom. Bardzo lubię je czytać swoim dzieciom, bo są zabawne, wesołe, pogodne, piękne. Taka jest też książka „Smacznego kolego”.

Po drugie: temat i jego ujęcie. Jest to pierwsza książka o żywieniu dla dzieci, którą czytałam i naprawdę jest bardzo dobra. Zachęca okładka i przemyślane ilustracje wewnątrz. Już na samym początku zaprezentowana jest w sposób bardzo ciekawy … piramida żywieniowa. Jest ona domkiem, gdzie na  kolejnych piętrach mieszkają różne produkty, adekwatnie do zapotrzebowania naszego organizmu. Płatki owsiane, makarony, kasze, pieczywo pełnoziarniste zamieszkują najniżej (o relatywnie często w ciągu dnia powinniśmy je jeść). Na samej górze znalazło się nawet malutkie mieszkanko dla słodkiej czekoladki.IMG_2540

Kto z dzieci nie zna piramidki, to właśnie będzie miał okazję ją poznać i o niej porozmawiać. I ten humor!

IMG_2542

„Idę, spotykam pana ziemniaka,

Który się cały ze złości zżyma:

- No coś takiego! No nie wytrzymam!

Ja mam powodem być otyłości?!

To jest po prostu szczyt bezczelności!

Ktoś na mnie pisze bzdurne donosy,

a zawiniły skwarki i sosy! (…)

Pomidor tata strofuje synka:

- Dojrzej, masz wkrótce znaleźć się w zupie!

Tymczasem synek śni o ketchupie”.

IMG_2543

Wszystkie produkty przedstawione są bardzo atrakcyjne. Warzywa, owoce, nabiał, ryby…  Pokazane są też zdrowe przekąski – orzechy. I morał też jest super!

„Wszystko smakuje mi niesłychanie,

będę miał dobry humor i spanie”.

A na dodatek oczywiście zachęta do picia wody i rezygnacji z fast foodów.

IMG_2539

Polecam tą książeczkę, warto na nią zwrócić uwagę. Jesli wasze dziecko ma problemy ze zdrowym żywieniem, to ta książka będzie dobrym pretekstem do próbowania tego, co dla organizmu jest potrzebne i ważne> Jako przedstawione są dwa jadłospisy: zdrowy i niewłasciwy. Wybór nalezy do dziecka. Oby wybrało własciwie nie tylko w deklaracji, ale faktycznie.

  • Anna Anna

    Muszę zdobyć ta książkę.

Close
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better