Kim jest misjonarz?

Zdarza się, że do parafii przybywają z konferencjami i świadectwami i opowiadają o swoim życiu. O niesieniu Chrystusa najbiedniejszym tego świata lub tym, którzy go nie znają. Misjonarze. Już z dobry rok w kościele nie spotkałam katechez misjonarza, a chciałabym, by dzieciaki wiedziały, że są takie osoby we wspólnocie wierzących i ich rola jest bardzo ważna.

Przy okazji Dnia Misyjnego pomyślałam, że to dobra okazja by Latorośle poznały misjonarzy. Kupiłam im (zwłaszcza Kasi) książeczkę „Mali pomocnicy misjonarzy”. Podobała mi się okładka pełna dzieci i katechetów oraz patronat Krajowego Kongresu Misyjnego oraz Dzieła Pomocy Ad Gentes. Nie ukrywam, że sam tytuł był u mnie na plus.

Wrażenia po lekturze? Umiarkowany optymizm i brak zachwytu, aczkolwiek cieszę się, że w katolickiej literaturze dziecięcej jest poruszony temat misji. Przede wszystkim już na samym początku niezbyt przypadł mi do gustu styl książeczki. Trochę sztuczny i nienaturalny… np:

„Zatrzymała nas siostra Klaudia, nasza katechetka. Powiedziała, że jeśli chcemy, możemy założyć kółko misyjne. Siostra pokazała nam mapę świata i powiedziała że misjonarze są wszędzie. Wywiesiła też afisz z napisem „Pomóżmy polskim misjonarzom”. Siostra Klaudia powiedziała, że wszyscy zainteresowani nowym kołem mogą przyjść po lekcjach na spotkanie organizacyjne”.

Śmieszy mnie też „lokowanie produktu” – w treści książki podawany numer sms Dzieła Pomocy Ad Gentes.

Ale nie ja tu jestem odbiorcą 😉 Kasia jako adresat  też  po rozpoczęciu czytanki jednego dnia, drugiego wybrała inną książkę do czytania.

Z lektury mały czytelnik pozna, że pierwszym misjonarzem był sam Jezus, który nauczał, misjonarze to nie tylko księża i siostry zakonne, ale i osoby świeckie. Ich rolą jest nie tylko ewangelizacja, ale i pomoc w nauce osób miejscowych. Misjonarze z książeczki to np. mechanik i krawcowa uczący ludność Afryki prac, które pomogą im w ułatwieniu życia codziennego i zdobyciu pracy. Usłyszy też, że można założyć dziecięce koło misyjne i np. organizować przedstawienia teatralne o tematyce misji. Dowie się, dlaczego ważne jest budowanie studni w wioskach.IMG_1336 IMG_1333

Dziecko dowie się, że by być misjonarzem nie trzeba jechać na misję – tak jak patronka misji św. Tereska od Dzieciątka Jezus można się po prostu wytrwale za misje i misjonarzy modlić. IMG_1331

Książeczka kończy się modlitwą Ojcze nasz napisaną bodajże w 14 językach.  Dobra ciekawostka, tylko rodzic nie wszystkimi językami prawidłowo przeczyta. No dobra, jak będzie ochota, poszukam fonografii na filmikach w Internecie 😉IMG_1335

 

Close
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better