Jak utrwalić w sercu dziecka Rok Miłosierdzia?

Kończy się Rok Miłosierdzia.  Minie i o nim zapomnimy? Niekoniecznie! Naprawdę dobrze pamiętam Rok Jubileuszowy, nawet byłam wtedy w Rzymie, Chciałam też by moje maluchy jakoś ten rok kiedyś pamiętały, dlatego zaczęłam się zastanawiać jak utrwalić w sercu dziecka Rok Miłosierdzia.

W przypadku Kasi sprawa będzie trochę prostsza, bo dziewczyna jest już duża. Plan mam taki, że będę odwoływała się do wspomnień. Kasia np. dobrze pamięta z wakacji Jasną Górę i rozpoznaje Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.

Dobrze rozróżnia też siostrę Faustynę. Cieszę się, bo bardzo lubię temat miłosierdzia i chcę, by dzieci znały jego  wartość.

Na pamiątkę tego roku kupiłam im książeczkę. Elementarz Miłosierdzia.

Książka wpadła mi w oko już podczas wakacji, wyróżnia się na tle innych, ale dopiero teraz jest u nas. Spodoba się tym, którzy szukają książek do samodzielnego czytania  przez dzieci i mają sentyment do Elementarza Falskiego. Tak, Elementarz Miłosierdzia mocno do niego nawiązuje.elementarz miłosierdzia

Zacznijmy od początku…

Okładka – twarda i stylizowana na elementarz, który pamiętają starsi ode mnie (ja miałam białą okładkę na 100%).

Spis treści - czyli alfabet miłosierdzia, w takiej kolejności ułożone są dalsze opowiadania.

elementarz miłosierdzia

Nie, dalej nie ma poznawania literek (no, dobra, literki są- ale do ozdoby i ćwiczenia pisania, w tekście nie są konkretne literki podkreślone) i czytanek w stylu „Ale ma asa” z rosnącą długością.  Z Elementarzem Miłosierdzia dziecko nie nauczy się czytać.  Ale czytające znajdzie tam na przykład kilka rebusów.

Czytanki- dość proste, ale zarazem teksty są za długie jak dla malucha rozpoczynającego przygodę z czytaniem, stąd warto samemu dziecku opowiadania poczytać. Dużym atutem jest treść, która ukazuje różne rodzaje miłosierdzia:  to, jak się pochylamy nad chorymi, więzionymi i miłosierdzie Jezusa. W mnogości historyjek dziecko pozna różne aspekty i konteksty słowa miłosierdzie. Pozna Łagiewniki, Obraz Jezusa…. Jak na elementarz przystało,  wymienione są tu wszystkie najważniejsze hasła związane z miłosierdziem, podane w przystępny dla małego czytelnika sposób.

IMG_2558 IMG_2561 elementarz miłosierdzia

Obrazki- całkiem ładne,  nawiązują do prezentowanej treści. Jak wspomniałam  jest dużo rysunków aktywizujących, więc  komu nie żal pisać po książce, niech bierze  ołówek w garść i ćwiczy literki „pisane”. Pobawmy się w kaligrafię dla pierwszaków

Podsumowując – Elementarz Miłosierdzia to książka wydane w ciekawej koncepcji, mająca dobrą treść  wyjaśniającą małemu czytelnikowi różne aspekty słowa miłosierdzie. Mam jednak wrażenie, że jest jeszcze zbyt poważną pozycją dla mojej Kasi, niemniej jednak postaram się jej choć trochę Elementarza poczytać wieczorem po modlitwie.

Inne pozycje dotyczące miłosierdzia na blogu to:

- książka o s. Faustynie

- bajka Aureola

- papierowe figurki (płaskie i przestrzenne)

  • http://tygrysmamatuitatatu.blogspot.com/ tygrysimy

    Faktycznie od razu narzuca się skojarzenie z elementarzem Falskiego. Musimy mieć tą książkę :)

    • Joanna Gliniecka

      Twój Synek jest jeszcze za mały, ale dorośnie kiedyś 😉

Close
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better