Jak mówić o Cudzie w Sokółce?

Mała podlaska mieścina - w Sokółce staje się cud. Cząstka Hostii przemienia się naocznie we fragment tkanki serca. Przezywamy to w każdej Eucharystii, tu Bóg dodatkowo wybrał to miejsce do szerzenia wiary i kultu, a parafia św. Antoniego stała się kolejnym ośrodkiem pielgrzymkowym.

Ciekawą propozycją dla wszystkich czcicieli Eucharystii i fanów muzyki jest płyta „Kantata Przemienienia”- koncert nagrany w Katedrze w Białymstoku. Rozbrzmiewają tam nuty i słowa muzyki, która przybliżać ma nas do Boga, przypominać nasze spotkanie w nim w Komunii i modlitwie.

Kościół zawsze był związany z muzyką, liturgia i muzyka idą w parze. Muzyka w liturgii ma kierować do Boga  nasze myśli, modlitwy, budować przeżycie i doświadczenie spotkania. Tu Latoroślowa mama będzie z Latoroślowym tatą debatować. Mąż zwraca uwagę, że według przepisów liturgicznych kościół nie jest miejscem na takie (nawet uwielbieniowe) koncerty. Z szacunku do Liturgii przez wielkie L po zapoznaniu się z przepisami kościelnymi przestaliśmy chodzić na koncerty organizowane w kościołach, chociaż jest ich naprawdę wiele.

Wielkim znawcą muzyki nie jestem, ale wokale solistów, chór, smyczki bardzo mi się podobają, ba nawet zachwycają. Całość trafia w mój gust muzyczny. Przyjemnie było posłuchać tych utworów, zwłaszcza, że realizacja jest bardzo dobra. Szkoda tylko, że koncert organizowany był w kościele, a nie w Operze Podlaskiej. Jutro (25 października) ten sam koncert będzie realizowany w Sokółce. Tu możecie zobaczyć oficjalny trailer:

https://www.youtube.com/watch?v=ya8v4gJneI8

Koncert jest nagrany na płycie DVD. Oczywiście okładka jest w formie książeczki.  IMG_1311IMG_1308IMG_1260Są informacje o Cudzie w Sokółce i informacje wydawnicze o kompozytorze, autorze tekstów, solistach i teksty Kantaty. Czytanie ich to też forma rozważania.

ps. Co sądzicie o koncertach realizowanych w kościołach? Tych religijnych (Requiem… kolędy… uwielbienie) i tych świeckich (zdarzyło mi się kiedyś być na koncercie patriotycznym czy muzyki filmowej). Chodzicie? Bojkotujecie? Dlaczego?

Close
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better